سفر رئیس پارلمان اتحادیه اروپا به آنکارا

سفر رئیس پارلمان اتحادیه اروپا به آنکارا
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا نخستین مقامی است که از سوی این نهاد پس از کودتای نافرجام در ترکیه، به این کشور سفر کرده است.

آگهی

مارتین شولتز، رئیس پارلمان اتحادیه اروپا نخستین مقامی است که از سوی این نهاد پس از کودتای نافرجام در ترکیه، به این کشور سفر کرده است.

وی روز پنجشنبه پس از دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه به همراه بن علی یلدیریم، نخست وزیر این کشور در نشستی خبری شرکت کرد.

رئیس پارلمان اروپا با اشاره به اختلاف نظر درباره برداشته شدن روادید کشورهای عضو این اتحادیه برای شهروندان ترکیه گفت: «من باری دیگر به ویژه درباره موضوع حذف روادید تصریح کرده ام که اتحادیه اروپا بر اجرای تمامی ضوابط از جمله اصلاح قوانین ضدتروریسم اصرار دارد. من همچنین تصریح کرده ام که تمامی روند قانونی همچنان پابرجاست و به پایان نرسیده و هر دو طرف می توانند به سوی هم گام بردارند.»

نخست وزیر ترکیه نیز بر شرایط پس از کودتای نافرجام تاکید کرد و یادآور شد که در حال حاضر تغییری در قوانین ضدتروریسم صورت نخواهد گرفت. وی گفت: «به دلیل وضعیتی که در این روزها داریم، ما نمی توانیم بهبودی در قوانین ضدتروریسم ایجاد کنیم. این وضعیت مرگ و زندگی برای ما است. این موضوعی در رابطه با امنیت ترکیه است. همچنین برای اروپا نیز ضروری است که علیه تروریسم مبارزه کند.»

رئیس جمهوری ترکیه گفته درصورتی که اتحادیه اروپا روادید را تا نیمه اکتبر برای شهروندان این کشور حذف نکند، آنکارا قادر نخواهد بود که به پیمان خود بر سر جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی ادامه دهد. وی همچنین خاطرنشان کرده است که این اتحادیه هنوز مبلغ ۳ میلیارد دلار کمک هزینه اسکان پناهجویان را نپرداخته است.

مقامات دولت ترکیه و دولت های عضو اتحادیه اروپا در نیمه ماه میلادی مارس بر سر مقابله با بحران مهاجرت توافق کرده بودند. بر اساس این پیمان، مهاجران غیرقانونی از یونان به ترکیه مسترد شده و پناهجویان سوری در ترکیه نیز از سوی اتحادیه اروپا پذیرفته می شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش شمار مهاجران در سواحل ایتالیا

علی‌اف در دیدار با اردوغان: جنگ به حل و فصل مشکل تاریخی قره‌باغ کمک کرد

مصر و ترکیه پس از ده سال فصل تازه‌ای را در روابط خود باز کردند