طوفان «لایونراک» در ژاپن تاکنون ۹ قربانی گرفته است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
طوفان «لایونراک» در ژاپن تاکنون ۹ قربانی گرفته است

طوفان سهمگین لایونراک سه شنبه به شمال شرقی ژاپن رسیده و تاکنون ۹ قربانی برجای گذاشته است. به گفتۀ پلیس، این افراد همگی از افراد سالخوردۀ ساکن در یک خانۀ سالمندان در منطقۀ «ایواتا» هستند.

تصاویر ماهواره ای که از ایستگاه بین المللی فضایی به زمین مخابره شده حاکی از عمق و گسترش دامنۀ این طوفان دارد. سرعت جابجایی این طوفان در این تصاویر ۵۰ کیلومتر در ساعت نشان داده می شود.

این طوفان همچنین موجب برخاستن بادهای سهمگین با سرعت ۱۶۰ کیلومتر در ساعت شده و اقیانوس آرام در این منطقه را نیز ناآرام کرده است.

به گزارش سازمان هواشناسی ژاپن، لایونراک نخستین طوفان از سال ۱۹۵۱ به اینسوست که مستقیما از اقیانوس آرام بلند شده و این منطقه را تحت تاثیر قرار داده است.

این طوفان از روز نوزدهم اوت حرکت خود را به سمت ژاپن آغاز کرده و در این مدت نیز چندین بار جهت حرکت خود را از جنوب به سمت جزیرۀ هنشو تغییر داده است.

مقامات این منطقه با هشدار نسبت به احتمال وقوع سونامی و رانش زمین و همچنین بالا آمدن آب، کار انتقال شهروندان بخش هایی را که در خطر این حوادث قرار دارند آغاز کرده اند. مدارس شهر میاکو که در مرکز این طوفان قرار دارد تعطیل اعلام شده و دهها پرواز در فرودگاه این شهر نیز لغو شده است.

همه ساله بین ۲۰ تا ۳۰ طوفان شرق و جنوب آسیا را هدف قرار می دهند که بیش از نیمی از آنها از ژاپن می گذرند.