فارک از نیمه شب یکشنبه آتش بس کامل و قطعی اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فارک از نیمه شب یکشنبه آتش بس کامل و قطعی اعلام کرد

در پی توافق نهایی میان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک و دولت این کشور، رهبر این گروه از ساعت ۱۲ نیمه شب یکشنبه آتش بس کامل اعلام کرد.

به موجب این دستور فرماندهی فارک، هیچ کدام از یگان ها و نیروهای نظامی فارک از این ساعت به بعد حق انجام عملیات نظامی علیه نیروهای دولتی کلمبیا را در هیچ کجای این کشور ندارند.

رودریگو لوندونو، رهبر فارک بهنگام اعلام این آتش بس گفت: «امروز بیشتر از هر روز دیگری از کشته ها و رنج های ناشی از این جنگ متاسف ایم. امروز بیش از هر زمان دیگری ما می خواهیم هموطنانمان را در آغوش بکشیم و با اتحاد یک کلمبیای جدید بسازیم [و نشان بدهیم که] جنگ تمام شده است.»

دولت کلمبیا و فارک روز پنجشنبه و پس از چهار سال مذاکره از رسیدن به توافق نهایی بر سر صلح خبر دادند. قرار است این توافق در اوایل اکتبر به همه پرسی گذاشته شود. متن اولیۀ این توافق با میانجی گری کوبا و در ماه ژوئن نوشته شد. بموجب این توافق، نیروهای فارک ۱۸۰ روز فرصت دارند سلاح های خود را بر زمین بگذارند.

این توافق به ۵۲ سال جنگ داخلی در این کشور که بیش از ۲۶۰ هزار کشته برجای گذاشته است پایان می دهد. این جنگ همچنین مهاجرت اجباری نزدیک به هفت میلیون نفر از شهروندان کلمبیا را در پی داشته است. دست کم ۴۵ هزار نفر نیز در اثر جنگ داخلی ۵۲ ساله در کلمبیا مفقود شده اند.