کشف یک کارگاه جعل اسکناس در حومه تهران

کشف یک کارگاه جعل اسکناس در حومه تهران
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماموران پلیس ایران اعلام کردند یک کارگاه مجهز و مدرن چاپ اسکناس‌های جعلی در پاکدشت در حومه تهران را کشف و اعضای مرتبط با آن را دستگیر کرده‌اند.

آگهی

به گزارش «جام‌جم» سرهنگ سلمان آدینه وند، فرمانده نیروی انتظامی شهرستان پاکدشت در این رابطه گفت: در جریان این عملیات، مقادیر متنابهی اسکناس‌های جعلی ۵، ۱۰ و ۵۰ هزار تومانی و همچنین ایران‌ چک‌های ۵۰ هزار تومانی کشف شد.

این مقام نیروی انتظامی ایران با بیان اینکه ماموران روز شنبه ششم شهریور ماه موفق به کشف این کارگاه شدند افزود: همکاران ما پس از ورود به این کارگاه مجهز و پیشرفته موفق شدند مقادیر قابل توجهی کاغذ مخصوص و همچنین لوازم و تجهیزات مدرن چاپ و جعل اسکناس را کشف و تعداد ۳ نفر از اعضای این باند جعل اسکناس را دستگیر کنند.

وی ادامه داد: در بازرسی از این کارگاه مدرن، چندین برگه از اسکناس‌های چاپ شده و برش نخورده و همچنین مقادیر متنابهی اسکناس‌های تقلبی برش خورده کشف و ضبط شد که بر روی تعدادی از ایران‌چک‌های کشف شده، مهر یکی از شعب بانک خصوصی «خ»، زده شده بود.

سرهنگ آدینه‌وند در پایان گفت: «با کشف این کارگاه و انهدام این باند چاپ اسکناس جعلی، همکاران ما موفق شدند پیش از توزیع این پول‌های تقلبی در بازار، این باند را منهدم و اعضای آن را شناسایی و دستگیر کنند.»

شهرستان پاکدشت یکی از شهرستان‌های استان تهران است. این شهرستان در جنوب شرقی تهران و در حاشیه جاده ترانزیتی تهران ـ مشهد قرار دارد.

براساس قانون، مسئولیت چاپ و نشر و امحای اسکناس در ایران به عهده بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است. سازمان تولید اسکناس و مسکوک نیز در تهران (سه راه ضرابخانه) قرار دارد و ضرایب امنیتی برای کارکنان و کسانی که قصد ورود به سازمان را به هر بهانه ای دارند بسیار بالاست.

براساس قانون مجازات «جاعلین اسکناس و واردکنندگان، توزیع‌کنندگان و مصرف‌کنندگان اسکناس مجعول» مصوب سال ۱۳۶۸؛ نه ‌تنها جعل اسکناس رایج داخلی جرم شناخته شده است بلکه توزیع یا مصرف آن هم جرم و قابل مجازات است. مجرم چنانچه عضو باند باشد یا قصد مبارزه با نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد به اعدام محکوم می‌شود.

تصاویری از کشف کارگاه جعل اسکناس در پاکدشت

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل خطاب به ایران: قانون تحقیرآمیز و سرکوب‌کننده عفاف و حجاب را لغو کنید

از محتوا و جزئیات مصوبه مجلس ایران در مورد عفاف و حجاب چه می‌دانیم؟

سرگئی شویگو در تهران؛ وزارت دفاع روسیه: این سفر مرحله مهمی در توسعه همکاری‌های نظامی دو کشور است