برکسیت: آیا نوبت جدایی فرانسه رسیده است؟

برکسیت: آیا نوبت جدایی فرانسه رسیده است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چرا پس از برکسیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به نظر می رسد فرانسه کشوری بعدی خواهد بود که از این اتحادیه خارج می شود؟ کارشناسان معتقدند که شرایط اقتصادی، حملات تروریستی و نامزدی دوباره نیکولا سا

آگهی

چرا پس از برکسیت و خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، به نظر می رسد فرانسه کشوری بعدی خواهد بود که از این اتحادیه خارج می شود؟

کارشناسان معتقدند که شرایط اقتصادی، حملات تروریستی و نامزدی دوباره نیکولا سارکوزی برای انتخابات ریاست جمهوری بعدی می تواند به نفع مارین لوپن، رهبر حزب جبهه ملی فرانسه تمام شود. پیروزی احتمالی مارین لوپن می تواند شرایطی را برای برپایی همه پرسی برای جدایی فرانسه از اتحادیه اروپا فراهم کند.

مارین لوپن پس از برکسیت به صراحت تاکید کرد که پس از بریتانیا اکنون نوبت فرانسه است که برای خروج از اتحادیه اروپا دست به کار شود.

کارشناسان معتقدند که پس از فرانسه کشورهای هلند، دانمارک، ایتالیا و اتریش نیز برای جدایی از اتحادیه اروپا تلاش خواهند کرد.

افزایش شانس مارین لوپن برای پیروزی

مارین لوپن، رهبر حزب جبهه ملی فرانسه یکی از هواداران ایده جدایی کشورش از اتحادیه اروپاست. او نخستین رهبر راست افراطی در اروپا بود که نسبت به وقوع برکسیت واکنش نشان داد و آن را یک پیروزی توصیف کرد.

وقوع برکسیت و تصمیم مردم بریتانیا برای جدایی از اتحادیه اروپا، راهی جدید برای احزاب راست افراطی در اروپا بود تا بار دیگر ایده جدایی کشورهایشان از اتحادیه اروپا و لزوم برپایی رفراندوم به این منظور را پیش بکشند.

سیمون آشروود، کارشناس مسایل سیاسی در گفت و گو با یورونیوز می گوید: «فرانسه یکی از کشورهایی است که بیشترین فشار برای جدایی را خواهد داشت زیرا مارین لوپن به نظر می رسد در جایگاهی مناسب برای کسب سمت ریاست جمهوری در انتخابات بعدی باشد.»

او معتقد است: «در صورتی که به دو حزب اصلی فرانسه نگاه کنید می بینید که هیچ یک در جایگاه مناسبی نیستند. اقدامات فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری سوسیالیست برای چپ ها بسیار ناامید کننده بود و شرایط برای نیکلا سارکوزی نیز با توجه به پیشینه سیاسی او چندان خوشایند نیست.»

نظرسنجی ها حاکی از آن است که در انتخابات بعدی ریاست جمهوری فرانسه احتمال می رود که حزب جبهه ملی فرانسه در دور نهایی با اختلافی اندک شکست بخورد اما به نظر آقای آشروود، استاد ارشد در دانشگاه سوری این پایان ماجرا نخواهد بود.

این کارشناس مسائل سیاسی می گوید: «حتی در صورتی که از انتخابات بعدی فرانسه همه پرسی جدایی این کشور از اتحادیه اروپا پیش نیاید باید در نظر بگیرید که طی ۵ تا ۱۰ سال آینده فشارهای بیشتری بر کشورها خواهد بود، بخصوص در صورتی که برکسیت برای بریتانیا نتیجه خوبی داشته باشد.»

دانمارک در صف خروج

پس از فرانسه، کشور دانمارک از نظر احتمال جدایی از اتحادیه اروپا در رده بعدی گروه قرار دارد. گروهی که ایتالیا، هلند و اتریش را نیز در بر می گیرد.
آشروود می گوید: «موقعیت دانمارک در رابطه با جدایی از اتحادیه اروپا به روابط اقتصادی ویژه این کشور با بریتانیا باز می گردد. همچنین طی سالهای گذشته شاهد بوده اید که جهت گیری برخی از سیاستمداران این کشور در برابر اتحادیه اروپا چندان دوستانه نبوده است.»

هلند از دیگر کشورهای اروپایی است که ایده جدایی از اتحادیه اروپا در آن بسیار قوی است و به نظر می رسد اکثریت جمعیت این کشور را در بر می گیرد.

اتریش هم از کشورهایی اروپایی است که برای برپایی انتخابات در سال ۲۰۱۷ میلادی آماده می شود و بر اساس نظر سنجی های اولیه خیرت ویلدر، رهبر حزب راست افراطی و از هواداران ایده جدایی از اتحادیه اروپا در راس فهرست نامزدهای انتخاباتی قرار دارد و توانسته رقبای خود را کنار بزند.

تصمیم به ترک اتحادیه اروپا یا تقلید از همسایه

تقلید مستقیم از بریتانیا و اجرای همه پرسی همچون برکسیت در دیگر کشورها اصلی ترین خواسته رهبران احزاب هوادار جدایی از اتحادیه اروپا است اگرچه عملی شدن ایده ایی مشابه در تمامی کشورهای حوزه اتحادیه چندان ممکن به نظر نمی رسد. چنانچه سیان هانلی، تحلیلگر سیاسی نیز به یورونیوز می گوید: «به نظر می رسد درباره سرایت برکسیت در دیگر کشورهای اروپایی اغراق شده است.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتایج تحقیقات تازه در بریتانیا: کارگران مهاجر پس از برکسیت با خطر برده‌داری مدرن و استثمار مواجه‌اند

مذاکرات پسا برکسیت بریتانیا و کانادا به‌دلیل اختلاف بر سر گوشت گاو و پنیر شکست خورد

جلسه مخفیانه گروه‌های افراطی‌ آلمان بر سر اخراج مهاجران صدای رهبر راست‌های فرانسه را هم درآورد