آمریکا: درخواست رسمی استرداد گولن را از سوی ترکیه دریافت کردیم

آمریکا: درخواست رسمی استرداد گولن را از سوی ترکیه دریافت کردیم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

آمریکا اعلام کرد تقاضای رسمی دولت ترکیه برای استرداد فتح الله گولن، رهبر جنبش موسوم به گولن را دریافت کرده است.

آگهی

آمریکا اعلام کرد تقاضای رسمی دولت ترکیه برای استرداد فتح الله گولن، رهبر جنبش موسوم به گولن را دریافت کرده است. وزارت خارجۀ آمریکا می گوید درخواست ارائه شده از سوی مقامات ترکیه ربطی به کودتای پانزدهم ژوییه ندارد.

مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا در این باره با تایید دریافت رسمی این درخواست استرداد ترکیه گفت: «نمی توانم درخواست استرداد را با تلاش برای کودتا مرتبط کنم. در حقیقت موارد اعلام شده در این درخواست به کودتای ۲۰۱۶ مرتبط نشده است و بیشتر از این هم نمی توانم وارد جزییاتی مندرج در این درخواست بشوم.»

پس از کودتای نافرجام، بخشی از ارتش ترکیه که در شامگاه پانزدهم ژوییه بوقوع پیوست، مقامات ترکیه بویژه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری این کشور، رهبری این کودتا را به فتح الله گولن، مخالف اصلی رئیس جمهوری این کشور منتسب کردند. رهبر جنبش گولن این اتهام را همواره رد کرده و آن را غیرواقعی دانسته است. فتح الله گولن از سال ۱۹۹۹ و بعد از قدرت گرفتن حزب عدالت و توسعه ترکیه را ترک کرد و ساکن آمریکا شد.

قرار است جو بایدن، معاون ریاست جمهوری آمریکا روز چهارشنبه با رئیس جمهوری ترکیه و نخست وزیر این کشور در آنکارا دیدار کند. به گفتۀ مقامات دو کشور استرداد فتح الله گولن یکی از مسائلی است که در این دیدار مطرح خواهد شد.

ترکیه بلافاصله پس از این کودتا درخواست استرداد فتح الله گولن را مطرح کرد اما مقامات آمریکا از آنکارا خواسته بودند درخواست رسمی خود را به همراه مدارک ارتباط وی با کودتا به دولت این کشور ارائه کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سیل در آنتالیای ترکیه دستکم یک قربانی گرفت

آتش‌سوزی‌های یونان؛ تلاش آتش‌نشانان برای نجات صومعه‌ای در نزدیکی آتن

اسرائیل: پروژه جاسوسی ایران با کشف یک جعبه دستمال کاغذی لو رفت