افزایش تنش ها در شرق اوکراین در آستانه روز استقلال

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
افزایش تنش ها در شرق اوکراین در آستانه روز استقلال

بیش از ۲۸ ماه از آغاز درگیری ها در شرق اوکراین می گذرد و اکنون در آستانه برگزاری مراسم سالانه روز استقلال، تنش ها بار دیگر در مناطق شرقی این کشور افزایش یافته است.

ادامه درگیری ها در شامگاه دوشنبه بویژه در شهر مارینکا در نزدیکی دونتسک میان نیروهای دولت مرکزی و جدایی طلبان طرفدار روسیه باعث شد علاوه بر مجروح شدن دستکم پنج سرباز، بسیاری از خانه های غیرنظامیان نیز خراب شوند.

دیمیتری، سرباز اوکراینی می گوید: «هیچکدام از روزهای استقلال بدون وقوع اتفاقات غم انگیز بوجود نیامده است.»

هر دو سو از افزایش شمار حملات و از استفادۀ دوباره از سلاح های سنگین در جریان این نبردها خبر می دهند؛ چیزی که بر اساس توافق آتش بس مینسک ممنوع شده بود.

نورا الکسوونا، از ساکنان این مناطق می گوید: «در اینجا همینکه صبح ها بتوانیم از خواب بیدار شویم مایه خوشبختی است زیرا هیچکس نمی داند بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد. اکنون وضعیت آرام است و ما توانستیم از خانه خارج شویم اما معمولا نمی توانیم چنین کاری بکنیم زیرا جنگ است. کودکان نمی توانند از خانه بیرون بروند؛ آنها می ترسند.»

در کی یف، پایتخت اوکراین روز سه شنبه یعنی یک روز قبل از برگزاری جشن استقلال، به سنت هرساله مراسم ویژه روز پرچم برگزار شد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین در این مراسم از تمام کسانی که با به خطر انداختن جانشان تلاش کردند پرچم اوکراین را در مناطق شرقی کشور برافراشته نگه دارند، قدردانی کرد.