توافق دولت ائتلافی آلمان با ممنوعیت استفاده از روبنده

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
توافق دولت ائتلافی آلمان با ممنوعیت استفاده از روبنده

دولت ائتلافی آلمان با ممنوعیت استفاده از برقع و پوشش کامل چهره از سوی زنان مسلمان در اماکن دولتی و آموزشی و نیز در حین رانندگی توافق کرد.

احزاب دموکرات مسیحی و اتحادیه سوسیال مسیحی در بیان دلایل تصمیم خود گفته اند که پوشش چهره نشان دهنده مشکل ادغام پناهجویان با جامعه است. آنها می گویند این امر می تواند خطرات امنیتی برای کشور در پی داشته باشد.

توماس دمیزیر، وزیر کشور آلمان گفت: «ما با پوشش کامل صورت مخالفیم. نه تنها برقع بلکه هرنوعی از پوشش که صورت را می پوشاند و تنها چشمان در آن مشخص است. این نوع پوشش به هر شکلی که باشد با جامعه ما هماهنگی ندارد. نمایش صورت موضوعی کاملا بنیادی برای جامعه و مردم ما است.»

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان نیز روز گذشته ضمن موافقت، تاکید کرد که پوشاندن چهره در محل هایی همچون مدارس و دانشگاهها، دادگاهها و اماکن دولتی باید ممنوع شود.

این تصمیم در پی ورود بیش از یک میلیون پناهجو بویژه از کشورهای مسلمان از جمله سوریه، عراق و افغانستان به آلمان طی یک سال اخیر اتخاذ می شود.

همزمان گروهی از محافظه کاران در اتریش نیز از دولت خواسته اند تا پوشش کامل صورت را ممنوع کند. وزیر خارجه اتریش اعلام کرده که ممنوعیت برقع و برخی نمادهای مذهبی از موضوعاتی که باید مورد بحث قرار گیرد.

ممنوعیت پوشش کامل صورت از جمله بحثهایی است در بسیاری از کشورهای اروپایی مطرح است. در فرانسه استفاده از برقع از سال ۲۰۱۰ میلادی ممنوع شده است. در بلژیک نیز استفاده از روبنده ممنوع است.