«روسیه می خواهد باراک اوباما را مجبور به یک توافق پیش از پایان ریاست جمهوری کند»

«روسیه می خواهد باراک اوباما را مجبور به یک توافق پیش از پایان ریاست جمهوری کند»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

استقرار جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی نوژه در همدان برای بمباران مناطقی از سوریه که در اختیار گروههای مسلح است واکنش هایی را به دنبال داشته است.

آگهی

استقرار جنگنده های روسیه در پایگاه هوایی نوژه در همدان برای بمباران مناطقی از سوریه که در اختیار گروههای مسلح است واکنش هایی را به دنبال داشته است. طبق گفتۀ وزارت دفاع روسیه، استقرار این جنگنده ها در این پایگاه به دلیل نزدیکی همدان با سوریه و صرفه جویی در وقت و هزینه بوده است.

واشنگتن از این اقدام روسیه در استفاده از پایگاه هوایی ایران ابراز تاسف کرده و آن را عامل پیچیده تر شدن وضعیت در سوریه دانسته است. با اینحال مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجۀ آمریکا افزوده است که این اقدام «غیرمنتظره» نیست.

اندور تبلر، از کارشناسان موسسۀ تحقیقاتی خاورمیانه در این باره می گوید: «این نخستین بار است که روسیه در یک پایگاه نظامی ایرانی مستقر شده و برای جنگ در سوریه عملیاتی را از اینجا صورت داده است. فکر می کنم این استراتژی بیشتر یکنوع استقبال از خطر است که روسیه برای مجبور کردن دولت اوباما به یک توافق پیش از پایان ریاست جمهوری خود به آن دست زده است. روس ها باور دارند که رئیس جمهوری بعدی بویژه اگر هیلاری کلینتون باشد، سیاست های نظامی خشن تری در مناطقی مانند سوریه را به اجرا خواهد گذاشت.»

استقرار این جنگنده ها در خاک ایران یک روز پس از اعلام نزدیک شدن روسیه و آمریکا به یک توافق برای جنگ با گروههای مسلح تروریستی در سوریه بویژه داعش از سوی مسکو صورت می گیرد.

پاول فلجن هوئر کارشناس دیگری نیز نقش این پایگاه هوایی در همدان را برای روسیه بسیار مهم دانسته چرا که به دلیل فاصلۀ کم با سوریه، روسیه امکان استفاده از بمب افکن های سنگین خود را خواهد داشت و به این ترتیب می تواند تعداد بمب ها و بمباران ها را افزایش بدهد.

این نخستین بار بعد از جنگ جهانی است که اجازۀ استفاده از پایگاهی در خاک ایران به روسیه داده می شود. استقرار جنگنده های سوخو و توپولوف روسی در پایگاه هوایی نوژه بر طبق توافق نظامی موجود میان دو کشور عملی می شود. تعداد این جنگنده ها دقیقا مشخص نشده اما این جنگنده ها روز سه شنبه با برخاستن از این پایگاه هوایی اهدافی را در شهرهای حلب و ادلیب بمباران کردند.

روسیه می گوید در جریان این عملیات، مواضع داعش و همچنین گروه فتح الشام ( جبهۀ النصره سابق که اخیرا اعلام کرد از القاعدۀ جدا شده) را بمباران کرده است. اما به گفتۀ دیده بان حقوق بشر سوریه در این بمباران ها، ۲۳ غیرنظامی از جمله چند کودک نیز کشته شده اند. مقامات استان دمشق نیز از کشته شدن ۹ غیرنظامی در مناطقی از این استان در نتیجۀ گلوله باران ائتلاف شبه نظامیان مخالف دولت خبر داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهار «نگرانی عمیق» سازمان ملل از امنیت جانی ساکنان حلب

بمب افکنهای روسیه از همدان عازم سوریه شدند

یک سازمان غیردولتی: هشت نفر در حملات روسیه به منطقه تحت کنترل شورشیان در سوریه کشته شدند