طرح وزارت خارجه برای خرید زندان زندانیان ایرانی خارج از کشور

طرح وزارت خارجه برای خرید زندان زندانیان ایرانی خارج از کشور
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

یک مقام وزارت امور خارجه با اشاره به طرح «حمایت و صیانت از حقوق زندانیان ایرانی خارج از کشور» در جمهوری اسلامی، از ابتکار وزارت خارجه برای خرید زندان زندانیان ایرانی خارج از کشور خبر داد.

حسن قشقاوی معاون «کنسولی، امور مجلس و ایرانیان» وزارت خارجه ایران با حضور در یک برنامه تلویزیونی این مطلب را بیان کرد و گفت: درصدد هستیم نحوه خدمات رسانی به ایرانیان و مهاجران ایرانی در اقصی نقاط جهان بیشتر شود.

وی با اشاره به طرح وزارت خارجه در بودجه سال آینده برای حمایت از زندانیان ایرانی در خارج از کشور گفت: «در بودجه سال آینده در خواست شده برای حمایت بیشتر از زندانیان خارج از کشور امکان اخذ وکیل و حتی خرید زندان افراد، مبالغی در نظر گرفته شود، البته این کار در کمتر کشوری صورت می‌گیرد و این از افتخارات جمهوری اسلامی ایران است که همواره پیگیر حقوق ایرانیان خارج از کشور است.»

آقای قشقاوی افزود: «وزارت خارجه تا کنون توفیق‌های خیلی خوبی برای صیانت از زندانیان ایرانی خارج از کشور داشته است و نزدیک به ٨٠٠ زندانی از ٤٠ تا ٥٠ کشور در سال آزاد می‌شوند.»

وی با تاکید بر اینکه تلاش وزارت خارجه گرفتن عفو زندانیان ایرانی از کشورهای خارجی است افزود: «با این همه علاوه بر عفو زندانیان، تعدادی مبادله شده‌ اند و شماری هم ادامه محکومیت‌ شان را در ایران سپری می‌ کنند.»


حسن قشقاوی معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت خارجه

این مقام وزارت خارجه گفت: «اگر هر خانواده ایرانی که در خارج از کشور با مشکل زندانی شدن یکی از اعضای خانواده مواجه شد، کافی است به پلیس آن کشور یا سفارت جمهوری اسلامی ایران مراجعه کند و مطمئن باشد که همکاران ما همه تلاش‌ شان را برای رهایی آنان به کار خواهند بست.»

حسن قشقاوی در پایان گفت: آمارهای رسمی در همه نمایندگی‌ها و سفارتخانه‌های ایران در کشورهای مختلف نشان می‌دهد که خدمات رسانی به ایرانیان رشدی چشم‌ گیر داشته و سالانه ٢٠ تا ٣٠ درصد رشد داشته است.

براساس آمار سال های گذشته خبرگزاری ایسنا تعداد اتباع ایرانی زندانی در خارج از کشور ۳۳۰۰ نفر بوده است که این تعداد به جرم قاچاق مواد مخدر، ورود غیر مجاز و دیگر جرائم، پشت میله‌های زندان در خارج از کشور به سر می‌برند. ایسنا همچنین نوشته است که ۱۹۰۰ نفر از مجموع ایرانیان زندانی در خارج از کشور در کشورهای همسایه و حوزه خلیج فارس حضور دارند که بالغ بر ۹۰ درصد آنها محکوم به قاچاق مواد مخدر هستند. در میان کشورهای اروپایی نیز ۴۸۵ ایرانی در زندان به سر می‌برند. همچنین نزدیک به دویست زندانی ایرانی محکوم به اعدام در خارج از کشور حضور دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویارویی مستقیم نظامی با اسرائیل چه تاثیری بر زندگی شهروندان عادی ایران می‌گذارد؟

پلیس ایران دور جدید سخت‌گیری‌ها برای حجاب اجباری را آغاز کرد

ایران یک کشتی «مرتبط با اسرائیل» را در نزدیکی تنگه هرمز توقیف کرد