مراقبتهای بهداشتی و روحی از زنان برای زایمان در اردوگاههای پناهندگی

مراقبتهای بهداشتی و روحی از زنان برای زایمان در اردوگاههای پناهندگی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مادر شدن در اردوگاه پناهندگی چگونه است؟ در اردوگاه پناهندگان زعتری در اردن با ایجاد فضای امن به زنانی که از آسیبهای روحی روانی و خشونت رنج می برند و گاهی مجبور به ازدواج قبل از سن قانونی هستند، کمک می

آگهی

مادر شدن در اردوگاه پناهندگی چگونه است؟ در اردوگاه پناهندگان زعتری در اردن با ایجاد فضای امن به زنانی که از آسیبهای روحی روانی و خشونت رنج می برند و گاهی مجبور به ازدواج قبل از سن قانونی هستند، کمک می شود.

بیش از ۶۵۷ هزار پناهجو در اردن ثبت شده اند. اغلب این افراد اهل سوریه هستند. حدود ۱۶۵ هزار نفر از این افراد را زنانی تشکیل می دهند که در سن باروری هستند. ۶۰ درصد از مرگ و میرها موقع زایمان هم در سراسر جهان به هنگام فرار از جنگ، یا بروز بلاهای طبیعی رخ می دهد.

اردوگاه زعتری بزرگترین اردوگاه پناهندگان در اردن است. این اردوگاه در سال ۲۰۱۲ برای پذیرش سوری هایی به راه افتاد که از جنگ داخلی فرار کرده بودند. امروز بیش از ۸۱ هزار سوری در این اردوگاه زندگی می کنند که یک چهارم آنها زنانی در سن باروری هستند. در هرلحظه به طور میانگین ۲۰۰۰ نفر از آنها حامله هستند. اعتماد یکی از این زنان است. او که از درعا به اینجا آمده ۲۹ سال دارد، پنج ماهه باردار است.

اعتماد، پناهنده سوری می گوید: «ماه پنجم بارداری ام است. حال بچه هایم خوب هستند و دو فرزند دیگرم هم همینجا بدنیا آمدند. فکر می کنم اگر برای زایمان یکی از دخترهایم در سوریه بودم، نوزادم زنده نمی ماند، بخصوص با شرایطی که در حال حاضر وجود دارد.»

اعتماد طی دورن بارداری قبلی مشکلات زیادی داشت و در نتیجه الان حاملگی پر خطر را می گذراند در حال حاضر او با کمک سازمان غیر دولتی جامعه امداد بهاشتی در اردن، زیر نظر کلینک باروری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد است.
ریما ضیاب، مدیر کلینیک باوری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اردوگاه زعتری می گوید: «ما در روز بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ بیمار داریم که ۷۰، ۸۰ نفر آنها زنان حامله هستند.سه ماه اول بارداری، آنها را ماهی یکبار ویزیت می کنیم. برای سه ماه دوم حاملگی هم هر دو هفته یکبار به اینجا سر می زنند. از آغاز هفته ۳۶ ام بارداری تا زمان تولد نوزاد هم بطور هفتگی ویزیت می شوند.»

این درمانگاه از سال ۲۰۱۳ در اردوگاه زعتری به راه افتاد و یکی از شش مرکز صندوق جمعیت سازمان ملل است که بخشی از بودجه اش از طرف صندوق کمکهای بشردوستانه اتحادیه اروپا تامین می شود.

مسئول هماهنگ کننده کمکهای بشر دوستانه صندوق جمعیت سازمان ملل متحد می گوید: «بطور میانگین روزانه ۱۰ زن در این درمانگاه وضع حمل می کنند که هشت مورد آن زایمان طبیعی است و دو مورد هم سزارین است که آنها را به بیمارستان مراکشی مخصوص سزارین منتقل می کنیم.

میزان زاد و ولد در این اردوگاه از اردن هم بیشتر است و تا به حال همه مادران موقع وضع حمل زنده مانده اند. مادران پس از وضع حمل، یک روز برای مراقبتهای پس از زایمان در درمانگاه بستری می شود.

مسئول کمکهای بشر دوستانه صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اردوگاه زعتری می گوید: «پس از هر بحران، فاجعه یا جنگی، معمولا برای جبران تلفات ناشی از مرگ و میر به زنان توصیه می شود که باردار شوند.»

Aid Zone - Jordan

زنان در اردوگاههای پناهندگی از آسیبهای روحی روانی، بیماری، خشونتهای جنسی رنج می برند. تعداد کودکانی که در اثر ازدواجهای اجباری بدنیا می آیند، رو به افزایش است و بین ۱۰ تا ۱۵ درصد دختران هم، قبل از رسیدن به سن ۱۸ ساالگی مادر می شوند. علاوه بر ارائه خدمات پزشکی برای زایمان زنان، عده ای هم برای آموزش روشهای پیشگیری از بارداری مشغول فعالیت هستند.

نادین عارف مسئول آموزش از صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در اردوگاه زعتری می گوید: «دخترانی در اینجا داریم که در ۱۳، ۱۵ سالگی ازدواج می کنند. ما با استفاده از نمایش و تئاتر سعی می کنیم نسبت به ازدواج کودکان، آگاهی ایجاد کنیم و این ارزشها را به خانواده ها و والدین آنها و بقیه جامعه هم آموزش دهیم.»

تامین سلامت مادر، مراقبتهای بهداشتی، مشاوره های روحی روانی در کنار فعالیتهای فرهنگی به این زنان کمک می کند هم به خانواده شان سروسامان دهند و هم فرزندانشان را با علم و آگاهی بزرگ کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درخواست آلمان از باکو برای ورود ناظران بین‌المللی به قره‌باغ؛ ۵۰ هزار پناهجو وارد ارمنستان شدند

نگرانی آمریکا از افزایش روابط نظامی ایران و روسیه؛ پهپادهای ایرانی توسط روسیه تقویت می‌شوند

بحران جمعیتی سومین اقتصاد برتر جهان؛ از هر ۱۰ ژاپنی یک نفر بالای ۸۰ سال سن دارد