Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تنش میان مسکو و کی یف؛ رئیس جمهوری اوکراین به واحدهای نظامی کشورش دستور آماده باش داده

تنش میان مسکو و کی یف؛ رئیس جمهوری اوکراین به واحدهای نظامی کشورش دستور آماده باش داده
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین می گوید به تمام واحدهای نظامی کشورش در مرز با شبه جزیره کریمه و منطقه شرقی دنباس دستور داده تا در آماده باش کامل باشند.

آگهی

پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین می گوید به تمام واحدهای نظامی کشورش در مرز با شبه جزیره کریمه و منطقه شرقی دنباس دستور داده تا در آماده باش کامل باشند.

این فرمان یک روز پس از آن صادر می شود که رئیس جمهوری روسیه کی یف را به اقدامات تحریک آمیز و استفاده از شگردهای تروریستی برای بی ثبات کردن شبه جزیره کریمه متهم کرد. ادعایی که کی یف آن را رد می کند.

به گفته سخنگوی ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین، این کشور از دیروز چهارشنبه مانورهای نظامی خود را در جنوب کشور آغاز کرده است.

تنش میان مسکو و کی یف پس از آن بالا گرفت که سرویس های امنیتی روسیه روز چهارشنبه از خنثی کردن حمله ای تروریستی در شبه جزیره کریمه خبر دادند؛ حمله ای که به گفته آنها توسط اوکراین برنامه ریزی شده و زیرساخت های حیاتی کریمه را که دو سال پیش ضمیمه خاک فدراسیون روسیه شد، هدف قرار داده است.

رئیس جمهوری اوکراین با رد این ادعا از آن بعنوان بهانه ای یاد کرده که روسیه برای تهدید نظامی بیشتر علیه اوکراین استفاده می کند. به گفته او، روسیه که نتوانسته بر تحریم های بین المللی غلبه کند تلاش دارد تا اوکراین را بی اعتبار کند.

ولودیمیر یلشنکو، نماینده دائم اوکراین در سازمان ملل متحد در واکنش به ادعای روسیه گفت: «نخستین واکنش به ادعاهای روسیه از سوی وزیر دفاع اوکراین بود. او به صراحت اعلام کرد که اوکراین مطلقا هیچ عملیات نظامی در امتداد مرزش با کریمه انجام نداده است. و اینکه اوکراین به هیچ وجه فکر نمی کند که برای حل مسايل دوجانبه با روسیه به شیوه های نظامی متوسل شود. در مقابل آنچه از جانب فدراسیون روسیه تحریک آمیز عنوان شده ساختگی است.»

ولادیمیر پوتین هم روز پنجشنبه در دیدار با اعضای شورای امنیت روسیه از اتخاذ تدابیر امنیتی بیشتر برای حفاظت از شهروندان شبه جزیره کریمه و زیرساخت های حیاتی آن خبر داد.

از سوی دیگر نیروهای امنیتی اوکراین گروهی از شهروندان اوکراینی و روس را بازداشت کرده اند که گفته می شود قصد داشتند برای انجام حملات تروریستی وارد کریمه شوند. این درحالی است که سرویس های امنیتی روسیه کل این عملیات را به کی یف نسبت می دهند و ولادیمیر پوتین نیز از آن بعنوان «بازی خطرناک» مقام های اوکراین یاد کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کریمه، عرصه قدرت نمایی کی یف و مسکو

روسیه اوکراین را به بی ثبات کردن کریمه متهم کرد؛ کی يف آن را رد می کند

اوکراین از نابودی یک کشتی جنگی روسیه خبر داد؛ مسکو رزمایش با سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را آغاز کرد