Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کریمه، عرصه قدرت نمایی کی یف و مسکو

کریمه، عرصه قدرت نمایی کی یف و مسکو
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تحلیلی دو سال از الحاق کریمه به فدراسیون روسیه می گذرد.

آگهی

گزارش تحلیلی

دو سال از الحاق کریمه به فدراسیون روسیه می گذرد. این منطقه از اوکراین با برگزاری یک همه پرسی قانونی در ۱۶ مارس ۲۰۱۴ و با آرای اکثریت شرکت کنندگان، (حدود ۹۶ درصد رای دهندگان) تحت کنترل روسیه درآمد.

کریمه را تنگه کرچ از روسیه جدا می کند که میان دریای سیاه و دریای آزوف قرار دارد. به همین دلیل هم شبیه جزیره کریمه طی سالیان برای روسیه اهمیت راهبردی داشته است زیرا هم دسترسی این کشور به دریای سیاه را ممکن می سازد و هم به روسیه کمک می کند که کشورهای شرق اروپا و قفقاز را تحت نفوذ خود داشته باشد.

کریمه تا از سال ۱۹۵۴ میلادی، بخشی از اتحاد جماهیر شوروی سابق بود تا اینکه نیکیتا خروشچف، جانشین استالین آن را به اوکراین که آن هنگام یکی از جمهوری های شوروی بود، باز پس داد. از نظر بسیاری از رهبران روس، خروشچف اشتباهی بزرگی مرتکب شد.

دو سال و نیم پس از فروپاشی شوروی سابق، در ماه مه سال ۱۹۹۲ شبه جزیره کریمه اعلام استقلال کرد. با این حال جمهوری خودمختار کریمه با قانون اساسی و مجلس قانون گذاری خود، به عنوان جزئی از اوکراین به رسمیت شناخته شد، و دولت هم در «سیمفروپول» مستقر شد.

در سال ۲۰۱۳ روسیه ناوگان دریای سیاه خود را در«سباستوپل»، در بخش جنوبی شبه جزیره کریمه توسعه داد. سلطه مسکو بر این منطقه به قرن هجدهم باز می گردد. از سال ۱۷۸۳ بخش بزرگی از ناوگان روسیه در دریای سیاه، در ساحل این شهر مستقر شده بود.

تسلط بر این منطقه در شبه جزیره کریمه، برای روسیه اهمیت استرتژیک بالایی دارد، زیرا «سباستوپل» دروازه ای به دریای مدیترانه، دریای بالتیک و خاورمیانه است.

از اوایل سال ۲۰۱۴ میلادی کریمه به قلب تنشهای میان شرق و غرب، از زمان جنگ سرد تا کنون تبدیل شده است. اعتراضاتِ طرفدارانِ اتحادیه اروپا در اوکراین، به برکناری ویکتور یانوکویچ، رییس جمهوری وقت اوکراین که از جناح هوادار روسیه بود، انجامید. دلیل اعتراضات امضا نشدن قرارداد توافق میان کی یف و اتحادیه اروپا بود.

از سوی دیگر، در کریمه هم جدایی طلبان مسلح طرفدار روسیه ساختمان های دولتی، فرودگاه ها و مراکز ارتباطی را تحت کنترل خود درآوردند. بدنبال آن، نیروهای روسی برای «محافظت از شهروندان خود» در منطقه در حالت آماده باش قرار گرفتند. در ۱۱ ماه مارس ۲۰۱۴، پس از مداخله نظامی روسیه، کریمه اعلام کرد که از اوکراین جدا می شود. کمتر از یک هفته پس از آن هم، بدنبال همه پرسی ای که کی یف و کشورهای غربی آن را محکوم کردند، شبه جزیره کریمه به فدراسیون روسیه ملحق شد.

پس از آن، ناآرامی و درگیری در شرق اوکراین بالا گرفت. شبه جزیره کریمه به صحنه جنگ و نزاع خونین بین نیروهای ارتش اوکراین و نیروهای مسلح طرفدار روسیه تبدیل شد، بیش از ۹۵۰۰ نفر طی این درگیری ها جان دادند. کشورهای غربی در اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا هم در واکنش، تحریمهای را علیه مسکو اعمال کردند.

دو ماه پیش اتحادیه اروپا اعلام کرد تحریمها علیه روسیه بطور رسمی تا ژوئن سال ۲۰۱۷ ادامه خواهدداشت. پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین در اوایل سال جاری گفته که کشورش می خواهد هر چه زودتر کریمه را از فدراسوین روسیه پس بگیرد و «شورشیان» را از دونباس خارج کند.

با این حال به نظر می رسد که با تشدید درگیری میان کی یف و مسکو، آتش جنگ در شرق اوکراین قرار نیست به این زودی ها خاموش شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرایی منازعه مسکو و کی‌یف در تنگه کرچ در گفتگوی اختصاصی با کارشناسان روس

نشست صلح در سوئيس؛ ۸۰ کشور جهان خواستار پایان دادن حملات روسیه به اوکراین شدند

تصمیم اوکراین برای نگهداری از جنگنده‌های اف-۱۶ در خارج از کشور برای در امان ماندن از حملات روسیه