Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عبدالکریم لاهیجی: درگفتگوهای حقوق بشر با اروپا نباید در برهمان پاشنه سابق بچرخد

عبدالکریم لاهیجی: درگفتگوهای حقوق بشر با اروپا نباید در برهمان پاشنه سابق بچرخد
Copyright 
نگارش از Shirin Famili
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در روزهای گذشته صادق لاریجانی رئیس قوه قضایی وهمچنین محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضایی با اشاره به پیشینه بحث حقوق بشر با غرب درباره ضرورت آغاز مذاکره با اروپایی‌ها درباره حقوق بشر سخن گفته اند. اما آنها در سخنان خود برای انجام این مذاکرات شرط هایی نیز تعیین کرده اند. نخست آنکه ایران باید در زمینه حقوق بشر «فقط با اروپا صحبت کند و نه با امریکا» و دیگر آنکه مذاکره در مورد حقوق بشر دو جانبه خواهد بود و ایران هم راجع به نقض حقوق بشر در غرب و تفاوت حقوق بشر اسلامی با حقوق بشر غربی و سکولاریسم نظر دارد.

به نظر برخی فعالان حقوق بشر این سخنان به معنای آنست که در هرگونه مذاکره حقوق بشر بین ایران و غرب، نه اعلامیه جهانی حقوق بشر و سایر معیارها و موازین جهانشمول بلکه تفسیر هر طرف گفتگو از حقوق بشر مطرح خواهد بود.

«فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» که ریاست آن بر عهده دکتر عبدالکریم لاهیجی است یکی از نهادهای بین المللی وشناخته شده حقوق بشری است که بطور جدی پی گیر موارد نقض حقوق بشر در ایران است و در این زمینه گفتگوهایی با مسئول حقوق بشر اتحادیه اروپا و هیئت های نمایندگی آن داشته است.

آقای لاهیجی درباره اینکه چنین مذاکرات مشروطی چه نتیجه ای برای بهبود وضع حقوق بشر در ایران خواهد داشت به یورونیوز می‌گوید: «اگر قرار است مذاکره‌ای بین هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا با جمهوری اسلامی صورت بگیرد، این مذاکره باید درچارچوب روابط بین‌المللی باشد. یعنی از یک طرف وزارت خارجه ایران و هیئت نمایندگی که این وزارتخانه تعیین می کند و از طرف دیگر هم هیئت نمایندگی اتحادیه اروپا. در این رهگذر قوه قضائیه هیچ نقشی نخواهد داشت. مگر اینکه محمد جواد لاریجانی که در غالب مواقع رئیس هیئت نمایندگی ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل است، او هم از اعضای هیئت نمایندگی ایران باشد. در هرحال اتخاذ تصمیم با وزارتخارجه جمهوری اسلامی است.»

عبدالکریم لاهیجی با اشاره به گفتگوهایی که او به عنوان رئیس فدارسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر حدود یکماه پیش با مسئول حقوق بشر اتحادیه اروپا در بروکسل داشته است، درباره هدف طرح این موضوع به این صورت ازسوی دوتن از مسئولان قوه قضائیه، می گوید: «مسئول حقوق بشر اتحادیه اروپا به من گفت که قرار است طی دو ماه آینده، یعنی از ماه مهر به بعد، گفتگوهایی با جمهوری اسلامی صورت بگیرد. اما او هنوز هم نمی‌توانست بگوید که این گفتگوها در چه رده‌ای خواهد بود. آیا این گفتگوها بین وزیر خارجه ایران و خانم موگرینی خواهد بود و یا اینکه در رده‌های پائین تر بین دو هیئت نمایندگی ایران و اتحادیه اروپا؟ ولی خوب با توجه به اینکه تخصص برادران لاریجانی همیشه سیاست فرار به جلو است و با توجه به موازنه قوا درحکومت ایران، آنها به نیت خودشان می خواهند یک پیامی به صورت غیرمستقیم برای آقای ظریف بفرستند و از الان چارچوب گفتگو های ایران و اروپا را تعیین کنند و بقول خودشان بخواهند که گفتگوها در چارچوپ حقوق بشر اسلامی باشد. یعنی بیشتر این یک پیامی است به وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی تا خطاب به اتحادیه اروپا!»

در تاریخ ششم مردادماه سال گذشته، فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در راس هیئتی به ایران سفر کرد و با محمد جواد طریف وزیر امورخارجه ایران دیدار و گفتگو کرد.


عبدالکریم لاهیجی رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر

آقای لاهیجی با اشاره به این سفر در باره پیشینه گفتگوهای حقوق بشری در دوران ریاست جمهوری حسن روحانی می گوید:«در نیمه اول دوره ریاست جمهوری آقای روحانی تمام گفتگو ها درباره حل مشکل پرونده اتمی بود. آن دوره با وجود اینکه بارها ما (فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر) به اتحادیه اروپا تذکراتی داده بودیم، هرگز بین دو طرف گفتگویی صورت نگرفت. ولی در دوره دوم با توجه به اینکه تسهیلاتی از نظر مالی برای ایران فراهم شده بود و آزاد کردن مقادیری از پول جمهوری اسلامی که در بانک‌های دنیا به دلیل تحریم ها توقیف شده، امکانات داد و ستدهای بازرگانی بین ایران و خارج و از جمله اتحادیه اروپا افزایش یافته بود. همچنین تعدادی از مسئولان اروپاییُ هم از رده های گوناگون از رئیس جمهور و نخست وزیر و یا وزیرخارجه به ایران رفتند، بالاخره خانم موگرینی هم به ایران رفت. خوب الان وضعیت به این صورت درآمده که از یک طرف ایران سعی می کند روابط بازرگانی و اقتصادیش را با اتحادیه اروپا به سطح پیش از توقیف حسابها و روابط بازرگانی و تجاری با این اتحادیه برساند، از طرف دیگر اتحادیه اروپا شاید فرصت را مناسب می بیند که درباره وضعیت حقوق بشر در ایران صحبت کند. یکی از چیزهایی هم که در جریان گفتگوها به هرحال مطرح شده این است که آیا اتحادیه اروپا می تواند روی این مسئله به یک توافقی با ایران برسد که مثلا در تهران یک دفتر نمایندگی باز کند؟ تا جایی که ما می دانیم اینها همه در حد گفتگوست و بر اساس صحبتی که من ماه گذشته با مسئول حقوق بشراتحادیه اروپا داشتم، فعلا تمام اینها در مرحله ارائه نقطه نظرهای دوطرف است و هنوز تا آنجایی که ما می دانیم گفتگوهای جدی شروع نشده است. چه درباره امکان افتتاح یک دفتر اتحادیه اروپا در تهران و چه در ارتباط با اولویت‌هایی که در مسئله حقوق بشر اروپا می تواند به جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد بکند.»

گفتگوهای انتقادی ایران با غرب بویژه با آلمان پیش از این حدود دو دهه قبل هم دردوران ریاست جمهوری محمد خاتمی صورت گرفت اما بی نتیجه ماند. درباره اینکه تفاوت این مذاکرات با آن گفتگوهاچیست، عبدالکریم لاهیجی به یورونیوز می‌گوید:«انگیزه من در ملاقاتی که ماه پیش در بروکسل با مسئول حقوق بشر اتحادیه اروپا داشتم، همین بود که بگویم در گفتگو های به قول خودشان سازنده و یا انتقادهای سازنده ای که در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی بین اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی صورت گرفت، متاسفانه از چهار یا پنج نشستسی که در تهران و بروکسل بود هیچ نتیجه ای گرفته نشد. به لحاظ اینکه متاسفانه به هر دلیلی که موضوع بحث ما نبود، رئیس جمهور ایران فاقد اختیارات کافی بود تا بتواند دربسیاری از زمینه ها تعهداتی را انجام دهد. یا رهبر جمهوری اسلامی این اجازه را به او نداد و یا نهادهای دیگری که مسئول نقض حقوق بشر در ایران بودند. بویژه قوه قضائیه، سپاه پاسداران و نیروهای امنیتی و نظامی که می دانیم زیر نظر و مسئولیت مستقیم رهبر هستند. ما در ملاقات اخیر گفتیم که اگر قراراست این گفتگوها برهمان مدار گذشته باشد، از حالا به شما می گوئیم که هیچ اثر و فایده ای نخواهد داشت و بنابراین سازمانهای حقوق بشری از حالا به شما تذکر می دهند که در ابتدا بدنبال تضمین‌هایی باشید که در پی هر گفتگو این تضمین‌ها رعایت شود ودر عمل شما یک بهبود نسبی را در باره آن موضوع مورد بحث، مثلا درمورد آزادی زندانیان سیاسی، مجازات اعدام، آزادی بیان و یا آزادی مطبوعات ببینید. یعنی در جریان دو دیداری که صورت می گیرد باید نتیجه دیدار اول مشخص شده و در آن زمینه یک بهبود نسبی بوجود آمده باشد، بعد مذاکرات ادامه یابد.»

آقای لاهیجی در خاتمه می گوید که او این توصیه ها را به هیئت نمایندگی حقوق بشر اتحادیه اروپا کرده است و گفته نباید مثل دوران خاتمی در برهمان پاشنه بچرخد وآنها هم تلویحا پذیرفته‌اند. به همین دلیل هم به گفته او «برادران لاریجانی یک چنین فضایی را استشمام کرده اند» و می خواهند پیامی را به آقای ظریف بفرستند و اختیارات اورا در این گفتگوها از هم اکنون محدود کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران در حال گسترش ظرفیت غنی سازی خود در واکنش به قطعنامه شورای حکام است

نگاهی به ۶ «سرباز نظام»؛ دوئل اصول‌گرایانه قالیباف و جلیلی یا اصلاح‌طلبی پزشکیان؟

شش نامزد مورد تائید نظام برای انتخابات ریاست جمهوری؛ لاریجانی و احمدی‌نژاد بار دیگر رد صلاحیت شدند