سخنان وزیر ارشاد درباره ماهواره، مطبوعات و پرونده یالثارات: دست مان باز نیست

سخنان وزیر ارشاد درباره ماهواره، مطبوعات و پرونده یالثارات: دست مان باز نیست
Copyright 
نگارش از Soroush Jafari
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در گفتگویی تفصیلی با روزنامه «شرق» که امروز شنبه منتشر شد در خصوص مسائل مختلف فرهنگی کشور اظهار نظر کرده است.

وزیر ارشاد ایران در این گفتگو ضمن تشریح فعالیت های فرهنگی دولت یازدهم گفته است که اگرچه وضعیت نسبت به قبل بهتر شده است اما همچنان مشکلاتی وجود دارد و دست دولت نیز برای آنکه بتواند کاری انجام دهد آن چنان باز نیست. وی گفت: «وقتی این دولت تشکیل شد، در ابتدا احساسم بر این بود که بسیاری از اهالی فرهنگ و هنر با این وزارتخانه یا قهر بودند یا ارتباط بسیار ضعیفی داشتند» و ما با نشست هایی که با اهالی سینما و کتاب و دیگران گذاشتیم سعی کردیم مشکلات را برطرف کنیم.

آقای جنتی در خصوص مسائل فرهنگی کشور با بیان اینکه نهادهای بسیاری در این زمینه فعالیت دارند و اعتبار دریافت می کنند گفت همه این نهادها زیر نظر دولت نیستند.. همچنین نهادهای فرهنگی غیردولتی نیز پاسخ‌گو نیستند. وی افزوده است که تکلیف جمهوری اسلامی پس از ٣٧ سال هنوز با موسیقی روشن نیست و نظرات مختلفی در این خصوص وجود دارد.

قانون منع استفاده از ماهواره باید تغییر کند

وزیر فرهنگ و ارشاد ایران در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به موضوع استفاده از ماهواره در ایران گفت: «شاید نظر شخصی من هم این باشد که مشکلی ندارد از ماهواره استفاده کنیم و برخی از شبکه‌های ماهواره‌ای که معاند نیستند، می‌توانند فیلم‌های داخلی را تبلیغ کنند. اما در حال‌ حاضر قانون منع استفاده از ماهواره را داریم. ابتدا باید فکری به حال این قانون کرد تا افرادی که استفاده می‌کنند، متخلف از قانون تلقی نشوند.»

وی در خصوص اینکه برای عملی‌ شدن این نکته چه کاری باید کرد؟ گفت: «مجلس باید همراهی کند. چون قانون ممنوعیت استفاده از دیش‌های ماهواره‌ای سال ٧٣ تصویب و اوایل سال ٧۴ هم ابلاغ شده که تا الان ساری‌ و جاری است. همه افراد قانونمدار باید این قانون را اجرا کنند. با این‌ حال، به نظر می‌رسد درحال‌ حاضر باید قانون را اصلاح کنیم. چون شرایط کشور و دنیا تغییر کرده و باید از ماهواره‌ها به‌مثابه ابزاری مانند بقیه ابزارها در جهت گسترش منافع ملی‌مان استفاده کنیم.»

جنتی افزود: «می‌توان از ماهواره استفاده صحیح یا نادرست کرد. مگر از سینما نمی‌توان سوءاستفاده یا حسن استفاده کرد؟ بنابراین قانون باید اصلاح شود و امیدوار هستیم مجلس این قانون را تعدیل و اصلاح کند. اگر احساس کنیم مجلس از چنین لایحه‌ای استقبال می‌کند، حتما این کار را انجام می‌دهیم. به‌طور اصولی ما نباید شرایطی فراهم کنیم بخشی از جامعه که از ماهواره استفاده می‌کنند، قانون‌شکن تلقی شوند. دراین‌ صورت بهتر است اگر جایی قانون مشکل دارد اصلاح شود.»

در ایران استفاده از ماهوار جرم است و نهادهای انتظامی هر چند وقت یک بار در عملیاتی گسترده سعی می کنند ماهواره‌ها را جمع‌آوری کنند و به طور مستمر علیه استفاده از این وسیله هشدار می‌دهند. با این حال علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی چندی قبل گفته بود که ۷۱ درصد از مردم تهران و حدود نیمی از مردم کشور از ماهواره استفاده می‌کنند.

در حوزه مطبوعات دست مان باز نیست

وزیر ارشاد در بخش دیگری از گفتگو و در پاسخ به پرسشی درباره توقیف و انتشار دوباره روزنامه یالثارات گفت: «وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در برخورد با تخلفات مطبوعاتی یا صدور مجوز برای انتشار نشریات و… دستش خیلی باز نیست. چون چنین وظیفه‌ای بر دوش «هیأت نظارت بر مطبوعات» محول شده که اعضایش متشکل از نمایندگان مجلس، قوه ‌قضائیه، شورای‌عالی انقلاب فرهنگی و حوزه علمیه و وزارت علوم و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند و فقط یک نماینده از مدیران مسئول مطبوعات در آن شورا حضور دارد.»

وی افزود: «ما معتقدیم مطبوعات باید در چارچوب قانون آزاد باشند و در عین‌حال، قانون نباید طوری باشد که افراد نتوانند مطالبات‌شان را اظهار کنند. هرچند قانون فعلی هم اشکالاتی دارد که باید مرتفع شود. اما در چارچوب همین قانون می‌توان بهتر عمل و برخورد کرد. در برخورد با تخلفات هم سعی کردیم «توقیف» آخرین راه‌حلی باشد که می‌شود پی گرفت. تاجایی‌که امکان دارد، تلاش می‌کنیم در گفت‌وگو با اصحاب مطبوعات مشکل مرتفع شود و بعد هم به‌ترتیب تذکر شفاهی، کتبی و در برخی مواقع با تغییر مدیرمسئول با تخلفات برخورد می‌کنیم. اگر گاهی به جراحی نیاز بود مثلا نشریه‌ای روی روش اشتباه غیرقانونی‌اش اصرار کند، در آن صورت دست آخر به توقیف و تشدید مجازات منتهی خواهد شد. درباره بی‌اخلاقی اخیر باید بگویم ما هم نظرمان را اعلام کردیم. اما برای برخورد با این نشریات باید درنهایت «هیأت نظارت بر مطبوعات» نظر دهد.»

اخیرا هیئت نظارت بر مطبوعات ایران حکم توقیف هفته‌نامه یالثارات را صادر کرد اما علی رغم این حکم، شماره جدید این نشریه روز ۱۳ مرداد منتشر شد. در همان روز حسین نوش‌ آبادی، سخنگوی وزارت ارشاد گفت که این اقدام با مجوز قوه قضاییه صورت گرفته است. علی مطهری نایب رئیس مجلس ایران نیز انتشار نشریه یالثارات با حکم قضایی و علی‌رغم لغو امتیاز آن از سوی هیئت نظارت بر مطبوعات را «سوال‌برانگیز و حاکی از حاکمیت دوگانه در این عرصه» دانسته و گفته بود که این اقدام «با عقل سلیم جور درنمی‌آید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و بریتانیا تحریم‌های جدیدی را علیه برنامه پهپادی جمهوری اسلامی ایران وضع کردند

پایگاه‌های نظامی در دل کوه تا پالایشگاه‌ها؛ اسرائیل کدام هدف را برای ضربه به ایران انتخاب می‌کند؟

ادعای مقام ایرانی: سفیر سوئیس در شب حمله به اسرائیل به‌جای وزارت خارجه به سپاه احضار شد