اعتصاب غذا برای آزادی سربازان اوکراینی از روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتصاب غذا برای آزادی سربازان اوکراینی از روسیه

نادیا ساوچنکو، نماینده پارلمان اوکراین که دو سال را در روسیه زندانی بوده است اعلام کرد که به درخواست «تسریع آزادی دیگر سربازان زندانی این کشور» دست به اعتصاب غذا می زند.

وی همچنین از بستگان این اسرا خواست در روز هشتم اوت در برابر ساختمان ریاست جمهوری در کی یف تظاهرات کنند.

ساوچنکو در نشستی خبری گفت: «یکی از کارهایی که سبب تسریع آزادی من شد اعتصاب غذا علیه بی عملی مقامات اوکراین بود. از امروز، من بار دیگر علیه بی عملی آنانی که قدرت را در جهان در دست دارند و در رابطه با موضوع آزادی اوکراینی ها از زندان، اعلام اعتصاب غذا می کنم. تا زمان کسب نتیجه ای مثبت در اعتصاب غذا خواهم بود.»

وی مقامات دولت اوکراین را به عدم تعهد برای تضمین آزادی اسرای اوکراینی در روسیه متهم کرده است.

ساوچنکو در ماه مه و در جریان تبادل اسرا آزاد و به اوکراین بازگشت. او برای آزادی حدود ۲۵ سرباز اوکراینی که به دست نظامیان روسیه یا جدایی طلبان هوادار کرملین در شرق اوکراین به اسارت درآمده اند، تلاش می کند.

آزادی اسرای جنگی، یکی از مفاد آتش بس ۱۲ ماده ای مینسک است که طرفین در فوریه ۲۰۱۵ میلادی بر سر آن توافق کردند. هدف از این پیمان پایان بخشیدن به جنگی است که از آوریل سال ۲۰۱۴، بیش از ۹ هزار و ۴۰۰ کشته برجاگذاشته است. تحقق نیافتن مفاد این پیمان از جمله عقب نشینی تسلیحات سنگین از مرز دو کشور نگرانی از نقض آتش بس را افزایش داده است.