«اروپا تسلیم تهدیدات ترکیه نخواهد شد»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
«اروپا تسلیم تهدیدات ترکیه نخواهد شد»

مقامات اروپایی می گویند تسلیم تهدیدات دولت ترکیه مبنی بر لغو توافقنامه در مورد پناهجویان در صورت عدم لغو روادید سفر به اروپا برای اتباع ترکیه نخواهند شد.

اتحادیۀ اروپا می گوید تا زمانیکه ترکیه قوانین ضد تروریسم و آزادی بیان را اصلاح نکند، لغو روادید عملی نخواهد شد. بازبینی در قوانین مبارزه با تروریسم و ضد تروریسم از جمله بندهای این توافقنامه و شروط این اتحادیه برای لغو روادید سفر شهروندان ترکیه به اروپاست اما ترکیه تاکنون از اجرای این مورد خودداری کرده است.

نهادهای مدافع حقوق بشر و اروپا می گویند دولت ترکیه با استفاده از این قانون مخالفان خود را سرکوب می کند اما مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجۀ ترکیه چندی پیش ضمن رد این شرط، این قانون را برای مقابله با تهدیدات پ کا کا و داعش ضروری دانسته است.

سیگمار گابریل، معاون صدر اعظم آلمان در این رابطه گفت: «لغو ویزای سفر تنها وقتی عملی خواهد شد که ترکیه استانداردها و قوانین اروپایی را رعایت کند. لغو یا عدم لغو ویزای سفر به اروپا به خود این کشور بستگی دارد و اروپا نیز نباید در این شرایط تهدید شود. باید این واقعیت را در نظر بگیریم که در چنین شرایطی و وقتی کشوری تلاش می کند مجازات اعدام را دوباره به اجرا بگذارد خود به خود از معیارهای [عضویت در] اروپا فاصله می گیرد.»

وزیر خارجۀ ترکیه روز یکشنبه ۳۱ ژوییه اعلام کرد چنانچه لغو ویزا تا پایان ماه اکتبر عملی نشود این کشور به توافق خود با اتحادیۀ اروپا برای پذیرش پناهجویانی که از اروپا به این کشور بازگردانده می شوند پایان خواهد داد.