علی مطهری: وارد نشدن ارتش به حوزه سیاست و اقتصاد نقطه قوت آنست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
علی مطهری: وارد نشدن ارتش به حوزه سیاست و اقتصاد نقطه قوت آنست

علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی روز یکشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۵ در واکنش به اظهارات حسن عباسی یکی از عناصر تندروی جمهوری اسلامی در مورد ارتش ایران که اخیرا ویدیوی آن منتشر شده گفت: «آقای عباسی در سخنانشان بی‌تفاوتی ارتش نسبت به برخی مسائل سیاسی و اقتصادی را یک نقص و ایراد برای ارتش برشمرده‌اند در حالی که اتفاقا این نقطه قوت ارتش است که صرفا کار تخصصی خودش را انجام می‌دهد و وارد حوزه سیاست و اقتصاد نشده است.»

این نماینده مجلس اضافه کرد: «اجتماع نیروی نظامی با قدرت اقتصادی و سیاسی و هم‌چنین قدرت رسانه‌ای باعث می‌شود یک نهاد نظامی به تدریج تبدیل به یک حزب قدرتمند سیاسی شود و این می‌تواند برای آینده کشور مخاطراتی ایجاد کند.»

انتشار ویدیویی که گفته شده مربوط به شش سال قبل است و در آن حسن عباسی ارتش ایران را نیرویی که «اگر آب این کشور را ببرد، هیچ صدای آن در نیاید» نامیده و عملکرد ارتش را در مقایسه با نیروی بسیج زیر سئوال برده، با موجی از انتقاد فرماندهان ارتش ایران روبرو شده است.

از جمله احمدرضا پوردستان فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت که آقای عباسی بنا به شکایت ارتش به زودی به دادگاه احضار خواهد شد و او باید در این رابطه عذرخواهی کند. حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش نیز سخنان حسن عباسی را از سر بی اطلاعی و نسنجیده دانست.

علی مطهری همچنین در مصاحبه با ایسنا گفته است: «روشن نیست صحبت‌های آقای عباسی با چه انگیزه‌ای گفته شده البته ظاهرا صحبت‌های ایشان مربوط به قبل بوده اما اخیرا منتشر شده است. به هر حال این سخنان ناپخته بوده و شاید هم ایشان به منظور تضعیف ارتش این حرف را نزده اما اثر بیرونی منفی دارد و ما امیدواریم ایشان صحبت‌شان را اصلاح کنند.»

ویدیوی منتشرشده از سخنان حسن عباسی در میان فرماندهان و پرسنل ارتش بازتاب گسترده ای داشته و ظاهرا از محتوای این ویدیو کوچک شمردن نقش ارتش در دوران جنگ با عراق و مقایسه آن با نقش سپاه و بسیج استنباط شده است.

آقای مطهری در همین ارتباط و درباره نقش ارتش در دوران جنگ در مصاحبه با ایسنا گفت: «عملیات شکست حصر آبادان بدون کمک ارتش و لشکر ۷۷ خراسان امکان پذیر نبود و این نیروی نظامی در عملیات آزاد سازی خرمشهر نیز نقش اساسی داشت. به طور کلی ارتشی که بازمانده‌ای از رژیم گذشته بود و مدتها بازسازی نشده بود در جنگ تحمیلی نقش موثری داشته است. در شرایط امروز منطقه ما نباید روحیه ارتش را تضعیف کنیم و به جای اینکه از ارتش به خاطر پرداختن به کار تخصصی‌اش تمجید شود آن را متهم به بی‌تفاوتی به مسائل اساسی کشور کنیم.»

از سوی دیگر به گزارش ایسنا، سردار پاسدار رمضان شریف، مسئول روابط عمومی کل سپاه روز یکشنبه گفت: «طرح اینگونه مسائل هرگز مورد تأیید سپاه نبوده و هر حرکتی که موجب تضعیف نهادها و ساختارهای نظام مقدس جمهوری اسلامی شود محکوم است.»

این سردار پاسدار همچنین اظهار امیدواری کرده که گوینده این سخنان در مورد محتوای این ویدیو شفاف سازی کند.