بدترینها در آزمون سنجش استرس اتحادیه اروپا بانکهایی از ایتالیا، ایرلند، اسپانیا و اتریش اند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بدترینها در آزمون سنجش استرس اتحادیه اروپا بانکهایی از ایتالیا، ایرلند، اسپانیا و اتریش اند

بانکهایی از ایتالیا، ایرلند، اسپانیا و اتریش عنوان بداقبال ترین بانکها را در آخرین آزمون سنجش استرس اتحادیه اروپا از آن خود کردند.

مقام های بانکی اروپا وضعیت بانک ام پی اس (مونته دی پاسکی دی سیه نا)، قدیمی ترین بانک فعال در جهان و سومین بانک بزرگ در ایتالیا را آسیب پذیرتر از بقیه ارزیابی کرده اند.

گویدو جناکاری، تحلیلگر امور مالی در اتاق بازرگانی رم در این باره گفت: «بحرانی بودن وضعیت بانک ام پی اس از قبل مشخص بود. این بانک در حالی که بهترین بانک در گروه بانکداری ایتالیایی اینتسا است بیشترین جریمه را دارد. و این واقعیت در نمودارهای مربوط به اوایل سال جاری مشخص بود. بازار سهام تحت تاثیر برنامه نجات مالی و در پی آن برکسیت بود و حالا هم از استرس آسیب می بیند.»

این آزمون آستانه مقاومت بانکها را در برابر شوکهای اقتصادی طی یک دوره سه ساله ارزیابی می کند و هدف آن بالا بردن اعتماد بازارهای مالی به بانکهاست.

به گفته مقامهای بانکی اروپا که در سنجش استرس۵۱ وام دهند از سراسر اتحادیه اروپا شرکت داشته اند، نتایج این آزمون حاکی از آن است که این بانکها برای رسیدن به استحکام مورد نیاز باید کارهای بیشتری انجام دهند.