تلاش نخست وزیر اسپانیا برای تشکیل دولت اقلیت

تلاش نخست وزیر اسپانیا برای تشکیل دولت اقلیت
Copyright 
نگارش از Pooneh Irani
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت اسپانیا روز پنج شنبه اعلام کرد که دستور پادشاه این کشور، فیلیپه ششم را برای تشکیل دولت پذیرفته است.

آگهی

ماریانو راخوی، نخست وزیر موقت اسپانیا روز پنج شنبه اعلام کرد که دستور پادشاه این کشور، فیلیپه ششم را برای تشکیل دولت پذیرفته است.

تلاش آقای راخوی برای تشکیل دولت در حالی است که او از حمایت لازم در پارلمان این کشور برخوردار نیست.

ماریانو راخوی پس از دیدار با پادشاه این کشور در کنفرانسی خبری گفت: «من مایل به بررسی امکان تشکیل دولت اقلیت تنها با حمایت حزب محافظه کار هستم. البته این تنها در صورتی ممکن است که بقیه گروه ها حمایتی حداقلی را تضمین کنند تا از رسیدگی به مسائل مهم و فوری که پیش رو داریم جلوگیری نشود.»

با وجود مذاکرات صورت گرفته، همچنان احزاب دیگر اسپانیا به حمایت از نخست وزیری ماریانو راخوی که تنها از حمایت حزب محافظه کار برخوردار است، راضی نشده اند.

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا می گوید: «ما دومین قدرت سیاسی کشور هستیم، ولی اولین قدرت سیاسی هستیم که در ۲۶ ژوئن به تغییرات در این کشور رای دادیم: تغییراتی که ماریانو راخوی را به عنوان نخست وزیر این کشور نمی خواهد. بنابراین من به پادشاه فیلیپه ششم اطلاع دادم که حزب سوسیالیست از چیزی که نمی خواهد، حمایت نخواهد کرد.»

علاوه بر آقای سانچز، رهبران حزب پودموس و حزب سیودادانوس نیز گفته اند که از نخست وزیری آقای راخوی حمایت نخواهند کرد.

در صورتی که ماریانو راخوی موفق به تشکیل دولت ائتلافی نشود، اسپانیا مجبور به برگزاری انتخابات سراسری برای سومین بار در کمتر از یک سال خواهد شد.

از زمان برگزاری انتخابات سراسری در دسامبر ۲۰۱۵ (آذر ۱۳۹۴)، هیچ یک از احزاب اسپانیا به دلیل نداشتن اکثریت مطلق، موفق به تشکیل دولت نشده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا اسپانیا در برابر ظهور راست افراطی در اتحادیه اروپا سر خم نکرد؟

نگاهی به چهار نامزد اصلی و عملکرد آنها در آستانه انتخابات پیش‌روی اسپانیا

۷ روز تا انتخابات اسپانیا؛ نظرسنجی‌ها از سقوط چپ‌ها و تشکیل دولت راست‌گرا حکایت دارد