Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

واکنش روسیه به تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک

واکنش روسیه به تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه از تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک مبنی بر عدم محرومیت تمامی ورزشکاران روسیه از شرکت در بازیهای المپیک استقبال کرد.

آگهی

ویتالی موتکو، وزیر ورزش روسیه از تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک مبنی بر عدم محرومیت تمامی ورزشکاران روسیه از شرکت در بازیهای المپیک استقبال کرد. این کمیتۀ بین المللی تصمیم محرومیت فدراسیون ها و بازیکنان روسی را به عهدۀ فدراسیون های بین المللی ورزش های مربوطه گذاشته و وزیر ورزش روسیه می گوید این تصمیم به نفع ورزش جهان است.

ویتالی موتکو در سخنانی در این باره گفت: «تصمیم بسیار مهمی است و به نظر من در جهت منافع ورزش در سطح جهانی و اتحاد خانوادۀ المپیک گرفته شده است، چرا که دوپینگ تنها مشکل روسیه نیست و یک معضل در مقیاس جهانی است.»

آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ از کمیتۀ بین المللی المپیک خواسته بود تمامی ورزشکاران روسیه را به دلیل آنچه که این نهاد بین المللی آن را سازماندهی دولتی دوپینگ می نامد، از شرکت در المپیک ریو محروم کند.

ایرینا رودنینا، صاحب چندین مدال طلای المپیک و قهرمان اسکیت نیز با استقبال از تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک می گوید: «اگر تصمیم گرفته شدۀ این کمیته منفی بود، صد درصد باور می کردم که انحراف المپیک آغاز شده است اما با این تصمیم می توانیم بگویم که کمیتۀ بین المللی المپیک مسئولانه عمل کرده است.»

تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک در حالی اعلام می شود که تمامی اعضای تیم دو و میدانی روسیه از شرکت در بازیهای ریو محروم شده اند. بیشتر اعضای این تیم ورزشی در جریان بازیهای سوچی از داروهای نیروزا استفاده کرده اند و به گفتۀ آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ، نمونه های آزمایشی آنها با مداخلۀ وزارت ورزش این کشور با نمونه های دیگری عوض شده است.

علیرغم این تصمیم کمیتۀ بین المللی المپیک، سرنوشت برخی از قهرمانان روسی برای شرکت در این بازیها هنوز در پردۀ ابهام قرار دارد که از آنجمله می توان به یلنا ایسینبائوآ، قهرمان پرش با نیزۀ روس اشاره کرد که دوپینگ نکرده است. وی که قرار بود در المپیک ریو از ورزش خداحافظی کند، محرومیت همۀ اعضای دو و میدانی روسیه را غیرعادلانه می داند و می گوید: «موقتا ناپدید خواهم شد تا از این مرحله عبور کنم. این وضعیت برایم خیلی دشوار است.»

وی با تاکید بر اینکه بدون استفاده از داروهای نیروزا در طول عمر ورزشی خود پیروز شده، اعلام کرده است در واکنش به این تصمیم فدراسیون بین المللی دو و میدانی به دادگاه حقوق بشر اروپا شکایت خواهد کرد.

گفته می شود برخی از ورزشکاران فدراسیون های محروم شدۀ روسیه به شرط ثابت کردن عدم استفاده از داروهای نیروزا، ممکن است مجوز شرکت در بازیهای المپیک ۲۰۱۶ ریو را با پرچم سفید به دست بیاورند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همۀ ورزشکاران روسیه از حضور در المپیک محروم نمی شوند

آمریکا ممنوعیت ارائه تسلیحات به گردان آزوف را لغو کرد

پوتین: روسیه برای پیروزی در جنگ اوکراین نیازی به سلاح اتمی ندارد