ترامپ: آمریکا ممکن است حمایت اعضای ناتو از یکدیگر را مشروط کند

ترامپ: آمریکا ممکن است حمایت اعضای ناتو از یکدیگر را مشروط کند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اظهارات دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره ناتو، به نگرانیهای کشورهای عضو این پیمان دفاعی دامن زده است.

آگهی

اظهارات دونالد ترامپ، نامزد جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، درباره ناتو، به نگرانیهای کشورهای عضو این پیمان دفاعی دامن زده است. آقای ترامپ در گفتگویی با روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفته است که در صورت انتخاب شدن به عنوان رئیس جمهوری آمریکا ممکن است که درباره بعضی از بندهای مهم پیمان آتلانتیک شمالی تجدید نظر کند. یکی از این بندها، تضمین دفاع بدون قید و شرط از اعضای ناتو است.

آقای ترامپ گفته است که آمریکا فقط بشرطی به کمک کشور مورد تهاجم قرار گرفته می آید که کشور مورد نظر به تعهداتش در قبال آمریکا عمل کرده باشد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا بلافاصله تلاش کرد به نگرانیهای ایجاد شده به دنبال این اظهار نظر پاسخ دهد. آقای کری بدون اشاره مستقیم به صحبتهای آقای ترامپ گفت: «من می خواهم متحدان ما در ناتو درباره جایگاه ما موضعگیری روشنی کنند. این دولت، مثل همه دولتهای قبلی دموکرات و جمهوریخواه از سال ۱۹۴۹ میلادی، نسبت به تعهداتش در قبال ناتو کاملا احساس مسئولیت می کند.»

پس از این که روسیه حدود دو سال قبل کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، تنشهای نظامی بین این کشور و ناتو همزمان با تنشهای سیاسی بالا گرفت. این تنشها در ماه های اخیر به بالاترین حد خود رسیده است و همین مساله باعث نگرانی اعضای ناتو بخصوص کشورهای اروپای شرقی شده است. روسیه به طور سنتی و از زمان جنگ سرد، این کشورها را حوزه نفوذ خود می داند.

دالیا گریبائوسکایته، رئیس جمهوری لیتوانی می گوید: «من می خواهم در پاسخ آمریکا این پیام را بفرستم که صرف نظر از این که چه کسی رئیس جمهوری آمریکا می شود، ما به این کشور اعتماد کامل داریم. آمریکا همیشه از کشورهایی که مورد تهاجم بوده اند دفاع کرده است و همچنان چنین کاری خواهد کرد.»

حدود سه ماه قبل وزارت دفاع روسیه از استقرار سه واحد نظامی جدید در مرزهای خود خبر داد. روسیه دلیل این تصمیم را اقدام ناتو در تقویت حضور خود در نزدیکی مرزهای این کشور اعلام کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح چابک‌سازی ارتش ایالات متحده؛ پنتاگون چگونه برای جنگ‌ با دشمنان پیشرفته‌تر آماده می‌شود؟

بایدن می‌گوید اسرائیل در صورت مبادله گروگان‌ها آماده توقف جنگ طی ماه رمضان است

خلبان آمریکایی که در اعتراض به «نسل کشی در غزه» مقابل سفارت اسرائیل در واشنگتن خودسوزی کرد، جان باخت