«مجارستان بیگانه ستیزترین کشور اروپایی است»

«مجارستان بیگانه ستیزترین کشور اروپایی است»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

مرکز تحقیقات پیو در یکی از تازه ترین گزارشهای خود اعلام کرده است در میان کشورهای اروپایی، مجارستان بیشترین آمار مربوط به بیگانه ستیزی را به خود اختصاص داده است.

آگهی

مرکز تحقیقات پیو در یکی از تازه ترین گزارشهای خود اعلام کرده است در میان کشورهای اروپایی، مجارستان بیشترین آمار مربوط به بیگانه ستیزی را به خود اختصاص داده است. بر اساس همین گزارش، کشورهای اروپای مرکزی همواره بیشترین میزان بیگانه ستیزی را دارا بوده اند.

مطالعات این مرکز تحقیقات آمریکایی همچنین نشان می دهد که ۷۲ درصد مجارها دید منفی نسبت به مسلمانان دارند. لهستان و اسپانیا و فرانسه به ترتیب با ۶۶، ۵۰ و ۲۹ درصد در رده های بعدی این نظرسنجی قرار دارند.

رشد بیگانه ستیزی در مجارستان همراه با به قدرت رسیدن ویکتور اوربان و راه یافتن حزب راست افراطی جوبیک به پارلمان این کشور بود.

اِندره سیک، پژوهشگر در موسسه تارکی در مجارستان می گوید: «از سال ۱۹۹۲ بیگانه ستیزی را دنبال می کنیم. نحوه شکل گیری آن بدین گونه است: در آغاز رشد خیلی کندی داشت. در سال ۲۰۱۰ رشد سریعی داشت و در سال ۲۰۱۵ و آغاز سال ۲۰۱۶ به اوج خود رسید.»

پژوهشگران دو عامل را دلیل افزایش بیگانه ستیزی می دانند: نخست سنتهای ملی و دیگر سیاستهای حاکم. از سوی دیگر رسیدن انبوه پناهجویان به مرزهای مجارستان در سال ۲۰۱۵ به احساسات ضد مهاجرت در این کشور دامن زد.

در همین سال دولت مجارستان بیلبوردهایی را با مضامین ضد مهاجرت در شهرهای مختلف نصب کرد. در برخی از این بیلبوردها نوشته شده بود: «اگر به مجارستان بیایید، نمی توانید کار مجارها را از آنها بگیرید.»

مطالعات مرکز تحقیقاتی پیو همچنین نشان می دهد ۸۲ درصد مجارها گمان می کنند پناهجویان تاثیر منفی بر روی اقتصاد کشورشان داشته اند. لهستان، سوئد و آلمان به ترتیب با ۷۵، ۳۲ و ۳۱ درصد در رده های بعدی این تحقیق قرار می گیرند.

در حالیکه در ماه اکتبر آینده یک همه پرسی درباره محدودیت شمار پناهجویان در مجارستان برگزار خواهد شد، بیلبوردهایی در این کشور نصب شده است که حاوی این جمله هاست: «آیا می دانستید از هنگام بحران پناهجویان، بیش از ۳۰۰ نفر در حمله های تروریستی کشته شدند؟ آیا می دانستید عاملان حمله های پاریس مهاجر بودند؟»

شمار زیادی از مجارها پیشاپیش دچار ترس هستند. ۷۶ درصد از مجارها گمان می کنند پناهجویان شمار حمله های تروریستی را افزایش می دهند. در این آمار پرتغال، فرانسه، اسپانیا به ترتیب با ۷۱، ۴۶ و ۴۰ درصد در رده های بعدی قرار دارند.

آتیلا اوآس، پژوهشگر موسسه “پولیتیکال کاپیتال” می گوید: «در حالیکه نخستین بیلبوردهای ضد مهاجرت بر روی مسئله کار تاکید کرده بود، بیلبوردهای اخیر احساسات مردم را نشانه رفته است و باعث ایجاد بیم و وحشت آنها از جنایت و تروریسم می شود. این بیلبوردها در افزایش بیگانه ستیزی موثر خواهند بود.»

به نظر می رسد برای دولت مجارستان مسئله پناهجویان به ابزاری جهت پیش بردن اهداف سیاسی تبدیل شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

ده‌ها هزار نفر در حمایت از رهبر نوظهور اپوزیسیون مجارستان به خیابان رفتند؛ پیتر مجار کیست؟

ویکتور اوربان: برای ایجاد تغییرات در اتحادیه اروپا چاره‌ای جز اشغال بروکسل نداریم