واکنش روسیه به احتمال «محرومیت» یا «تحریم» بازی های المپیک ریو

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
واکنش روسیه به احتمال «محرومیت» یا «تحریم» بازی های المپیک ریو

رییس کمیته المپیک روسیه با کم اهمیت خواندن شایعه امکان تحریم بازیهای ریو از سوی مسکو، تصریح کرد که «سیاست» جایی در «ورزش» ندارد.

الکساندر ژوکوف که روز چهارشنبه و در آستانه انتشار تصمیم نهایی کمیته بین المللی المپیک مبنی بر محرومیت کاروان ورزشی روسیه از شرکت در بازی های ریو صحبت می کرد، سعی کرد به نوعی ورزشکاران روس را «قربانی» یک تصمیم «سیاسی» نشان دهد. او گفت: «ما قطعا مخالف هر گونه تحریم، چه به دلایل سیاسی یا هر دلیل دیگری هستیم. بازی های المپیک، رویدادی است برای نزدیکتر شدن کشورها با هدف دوستی، همکاری و تقویت روابط بین ملل.»

روز سه شنبه کمیته بین المللی المپیک از احتمال محرومیت کاروان ۳۸۷ نفره روسیه از حضور در بازی های ریو به دلیل نقش مقامات دولتی این کشور در حمایت از موارد دوپینگ خبر داده بود. تصمیم نهایی کمیته بین المللی المپیک طی روزهای آینده مشخص خواهد شد.

نتیجه تحقیقات کمیته بین المللی المپیک نشان می دهد روسیه در جریان بازیهای المپیک زمستانی سوچی از دوپینگ ورزشکاران روس به صورت سازمان یافته حمایت کرده است.

پیش تر قرار بود روسیه با ۳۸۷ ورزشکار زن و مرد در بازی های ریو شرکت کند. پرونده محرومیت ۶۸ نفر از این افراد (محرومی های تیم دو و میدانی) در مرحله تجدید نظر و در دادگاه حکمیت ورزش در سوییس در حال پیگیری است.