اردوغان: حالت فوق العاده برای مقابلۀ بهتر با خیانتکاران است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اردوغان: حالت فوق العاده برای مقابلۀ بهتر با خیانتکاران است

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه روز چهارشنبه به مدت سه ماه حالت فوق العاده در این کشور اعلام کرد. رئیس جمهوری ترکیه که در جمع اعضای کابینه، مشاوران سیاسی و وزرای خود سخن می گفت، برقراری حالت فوق العاده را تصمیم اتخاذ شده توسط شورای وزیران در نشست اضطراری دولت عنوان کرد.

وی در این باره گفت:« اعلام وضعیت فوق العاده در حقیقت به این خاطر است که بتوانیم اقدامات موثری را هر چه سریع تر برای مقابله با خیانتکاران صورت بدهیم. اینها خیانتکاران به دموکراسی، قوانین کشور و آزادی شهروندانمان هستند.»

رئیس جمهوری ترکیه در این سخنان بار دیگر فتح الله گولن، یکی از مخالفان اصلی دولت ترکیه را به رهبری این کودتا متهم کرد و گفت: «افرادی که عضو این گروه کودتاکننده هستند، در سازمان تروریستی گولن عضویت دارند. آنها با استفاده از تانک ها، هلی کوپترها و هرگونه سلاح های موجود به ملت حمله کردند.»

در پی این کودتا که شامگاه جمعه بوقوع پیوست، تاکنون هزاران نفر از نیروهای پلیس، کارکنان دولت، قضات و مخالفان دولت دستگیر یا از کار برکنار شده اند.

فتح الله گولن در حال حاضر در آمریکا بسر می برد و دولت ترکیه خواهان استرداد وی شده است. رهبر جنبش گولن هرگونه مشارکت در کودتای نافرجام علیه رجب طیب اردوغان را رد می کند.