Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حملات انفرادی؛ استراتژی جدید داعش

حملات انفرادی؛ استراتژی جدید داعش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

وجه مشترک حملات پاریس و بروکسل در این است که هر دوی آنها اقدامات سازمان یافته ای برای کشتار جمعی بودند.

آگهی

وجه مشترک حملات پاریس و بروکسل در این است که هر دوی آنها اقدامات سازمان یافته ای برای کشتار جمعی بودند.

اما درباره حملات فردی چه می توان گفت؟ مواردی همچون حمله به باشگاه همجنسگرایان در شهر اورلاندو در آمریکا، حمله با اسلحه سرد به یک زوج پلیس در «من آن ویل» در نزدیکی شهر پاریس، حمله با کامیون به جمعیت در شهر نیس فرانسه در شب جشن ملی آنها یا حمله مهاجمی هفده ساله به قطاری در آلمان؟

اگرچه شیوه این حملات که منجر به پاشیده شدن بذر ترس و ناامنی می شود با شیوه معمول عاملان وابسته به داعش متفاوت است و حتی گاه باعث می شود به وابستگی آنها به داعش شک کرد اما این حملات همچنان از یک منبع فکری که داعش است، تغذیه می شوند.

گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش تنها مسئولیت حملات تروریستی را می پذیرد که بر اعتبار این گروه بیافزاید و به همین دلیل گاه در پذیرش مسئولیت یک حمله انفرادی با تاخیر عمل می کند با این وجود اگر عامل حمله به شیوه ای همچون یک پیام ویدئویی وفاداری خود را به داعش اعلام کرده باشد، واکنش داعش نیز تغییر خواهد کرد و حتی ویدئوهای تبلیغاتی مربوط به آن حمله در صفحه های داعش در شبکه مجازی منتشر می شود.

اما عاملان این حملات انفرادی چه کسانی هستند؟ این حملات نه توسط نیروهای داعش، بلکه توسط حامیان آنها انجام می شوند.

نیروهای داعش بارها در تبلیغاتشان در شبکه های اجتماعی از چنین حامیانی که ادعا دارند «سرباز خلافت» هستند، خواسته اند که حال که در جبهه های سوریه و عراق حضور ندارند تا در کنار دیگر داعشیان بجنگند، در صورت سکونت در کشورهایی همچون فرانسه ساکت ننشینند و حتی اگر اسلحه ندارند، با سنگ سر کفار را هدف بگیرند یا آنها را با خودروهایشان له کنند.

این همان کاری بود که توسط یکی از اسلامگرایان طرفدار داعش در شهر نیس انجام شد و به همین دلیل بود که داعش نیز پس از ۳۶ ساعت در مقابل این حمله واکنش نشان داد.

ژیل کپل، کارشناس جهان اسلام در فرانسه می گوید: «چیزی که من را در موضوع حمله در شهر نیس تحت تاثیر قرار داد، این است که با توجه به حملات قبل از آن، اکنون ابعاد حمله تغییر کرده است. اکنون کسی با مشخصات عجیب و غریب و با استفاده از ابزاری که به نظر بی اهمیت می آید که یک کامیون حمل بار است، خودش را داخل جمعیت می اندازد و به کشتار مردم و بویژه کودکان دست می زند. این کار، ترس فوق العاده ای را ایجاد می کند. در حملۀ ماه گذشته به زوج پلیس در شهر «من آن ویل» کسی که زوج پلیس را با چاقو کشت، قبل از این کار ویدئویی تهیه کرد و به داعش اعلام وفاداری کرد. اما زمانیکه داعش این ویدئو را روی سایت خود گذاشت بخش هایی از این ویدئو را حذف کرد. بخش هایی که به نظر داعش بیش از حد افراطی بود زیرا باعث می شد آنها بخشی از حامیان بالقوه شان را از دست بدهند.»

داعش همچنان به استخدام ستیزه جو ادامه می دهد و در زمانی که سرزمین های بیشتری را در عراق و سوریه از دست می دهد و سرعت پیشروی هایش در این دو کشور کند می شود، سعی دارد با ایجاد ترس و وحشت و کشتن غیرنظامیان در کشورهای غربی، به حفظ بقا و باقی ماندن در مرکز صحنه ادامه دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند

کری‌خوانی علی‌اف: از مبارزه سرزمین‌های فراساحلی فرانسه علیه «حکومت استعماری» حمایت می‌کنیم

حمله داعش در روسیه، احضار تاجیک‌ها در فرانسه؛ تروریسم اسلامی مهم‌ترین دغدغه پاریس پیش از المپیک است