پارلمان بریتانیا رای به نوسازی زیردریایی های اتمی داد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان بریتانیا رای به نوسازی زیردریایی های اتمی داد

نمایندگان پارلمان بریتانیا روز دوشنبه با ۴۷۲ رای موافق در مقابل ۱۱۷ رای مخالف با نوسازی ناوگان زیردریایی های هسته ای این کشور موسوم به «ترایدنت» موافقت کردند.

هزینه نوسازی این ناوگان متشکل از چهار زیردریایی مجهز به کلاهک هسته ای در طول ۲۰ سال تا ۵۴ میلیارد دلار برآورد می شود.

حزب ملی اسکاتلند از مخالفان سرسخت نوسازی «ترایدنت» است. جورج کروان از نمایندگان این حزب در پارلمان بریتانیا از «ترزا می» نخست وزیر جدید بریتانیا پرسید که «آیا وی شخصا آماده است تا دستور حمله ای هسته ای را صادر کند، حمله ای که قابلیت کشتن ۱۰۰ هزار مرد و زن و کودک بیگناه را دارد؟»

«ترزا می»، نخست وزیر بریتانیا در جواب گفت:«آری، و باید به شما مردان محترم عرض کنم که کل نکتۀ نهفته در بازدارندگی هم در این است تا دشمنانمان بدانند که ما آماده استفاده از آن خواهیم بود.»

خانم می می گوید که نمی توان بر روی سلاح های بازدارنده اتمی بریتانیا که نیم قرن امنیت ملی این کشور را بیمه کرده معامله و مسامحه کرد.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر نیز در جلسه دیروز پارلمان بریتانیا با نوسازی ناوگان زیردریایی های این کشور مخالفت کرد.

هریک از چهار زیردریایی هسته ای بریتانیا قابلیت حمل تا ۱۶ موشک اتمی بالستیک دی-۵ ترایدنت را دارد. اغلب و حداقل یکی از این زیردریایی ها در حال گشت زنی، دومی تحت نگهداری و سومی و چهارمی در حال انجام رزمایش هستند.

همزمان دیروز نیز در شهر گلاسکوی اسکاتلند گروهی در اعتراض به طرح نوسازی زیردریایی های هسته ای بریتانیا تظاهرات کردند. زیردریایی ها هسته ای بریتانیا در آبهای اسکاتلند مستقرند.