ونزوئلا غم نان دارد

ونزوئلا غم نان دارد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

گزارش تفصیلی در ونزوئلا یکی از محصولاتی که کمبودش احساس می شود نان است.

گزارش تفصیلی

آگهی

در ونزوئلا یکی از محصولاتی که کمبودش احساس می شود نان است. از آنجا که تمام گندم کشور وارداتی است، نانوایی ها میزان پختشان را کم کرده اند و مردم عادی باید برای تهیه نان ساعتها در صف بیایستند.

کمبود مواد اولیه و کمبودِ ارز برای وارد کردنِ این مواد، صنایع تولیدیِ کالاهای پایه را فلچ کرده است، کارخانه «کیمبرلی کلارک» هم یکی از این تولیدی ها است. یکی از کارگران این کارخانه می گوید: «کارخانه ما پوشک و دستمال کاغذی تولید می کند، که جزو کالاهای ضروری هستند، و الآن نزدیک به ۵ تا ۶ هزار خانواده، (در اثر وضعیت موجود) آسیب دیده اند.»

ذخیره دارویی کشور هم به گفته «سازمان داروی ونزوئلا» با کمبود دارو روبروست. ۹۸ درصد داروها حتی در بیمارستانها کمیاب است. بیماران باید اغلب، با داروهای خودشان به بیمارستان بیایند.

دکتر «داوید ماسینیِراس» در بیمارستان مریدا می گوید: «بتازگی در اورژانس یا اتاق عمل به بیمارانی بر می خورم که به علت نبود دارو در حال مردن اند. از ابتدای امسال تا کنون نزدیک به ۷۰ نوزاد بدلیل کمبود آنتی بیوتیک از عفونتهای پس از تولد مُرده اند.»

سال گذشته، مرگ نوزادان در ونزوئلا، برابرِ دو درصد از میزان تولد بود یعنی صد برابرِ سال ۲۰۱۴. درمان مجانی، بویژه به یاری پزشکانِ کوبایی جزو سیاستهای اساسیِ دولت ونزوئلا بوده، بنابراین اُفتِ نظام درمانی، برای دولت این کشور چالش بسیار سختی است.

این همسایه کوبا همچنین از اُفت بهای نفت که شاهرگ اقتصاد آن است بسیار زیان دیده است. اما کوبا، واردات، سرمایه گذاری و حتی مصرف برقش را کاهش داده و مصرف سوختش را نیز تا پایان امسال ۲۸ درصد کم خواهد کرد. سوختی که بخش عمده آن با خرید نفت از ونزوئلا تأمین می شود.

«جاناتان هرناندز» که یک تکنیسین کوبایی است می گوید: «آنها (ونزوئلایی ها) دارند ۵۰ درصد از همه چیز را در کشور کم می کنند، اما ما در این کشور همیشه جلو می رویم. کوبایی ها همیشه جلو می روند. آنها همیشه پیش می روند.»

کوبا چهار درصد از صادرات نفتی ونزوئلا را با قیمت پایین می خرد و بیشتر تولید برقش نیز به آن وابسته است، اما اکنون تصمیم گرفته است مصرف سوخت خود را ۲۸ درصد کاهش بدهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یورش ۱۱هزار نفری نیروهای امنیتی به «هتل» جنایتکاران؛ زندان مملو از سلاح، مواد مخدر و موتورسیکلت بود

آزادسازی زندان؛ رهبر مافیا از یورش ۱۱هزار نیروی امنیتی به «هتل» جنایتکاران جان سالم به در برد

رئیس جمهور مخلوع و متوفی اما محبوب ونزوئلا به لطف هوش مصنوعی به هواداری از هم‌حزبیش برخاست