حزب سوسیالیست اسپانیا با تشکیل دولت توسط حزب مردم مخالفت خواهد کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
حزب سوسیالیست اسپانیا با تشکیل دولت توسط حزب مردم مخالفت خواهد کرد

حزب سوسیالیست اسپانیا از قصد خود برای مخالفت با نخست وزیری ماریانو راخوی، رهبر حزب مردم خبر داد.

در انتخابات پارلمانی اسپانیا که روز ششم تیرماه (۲۶ ژوئن) برگزار شد حزب مردم با وجود کسب بیشترین آراء نتوانست اکثریت مطلق کرسی های پارلمان را کسب کند و حزب سوسیالیست در جایگاه دوم قرار گرفت.

پدرو سانچز، رهبر حزب سوسیالیست اسپانیا می گوید: «اسپانیایی ها ما را در جایگاه گزینه جایگزین قرار داده اند و گزینه جایگزین نمی تواند حزب مردم باشد. روشن و ساده بگویم: ماریانو راخوی باید به دنبال متحدان دیگری باشد. ما خود را نسبت به متحد کردن نمایندگان مردم اسپانیا برای تغییر واقعی در سیاستها از طریق مخالفت پارلمانی منصفانه و دموکراتیک، متعهد می دانیم.»

ماریانو راخوی از هفت ماه پیش به عنوان نخست وزیر موقت اسپانیا فعالیت می کند و هیچ کدام از احزاب حاضر در پارلمان قبلی و فعلی این کشور تاکنون قادر به تشکیل دولت نشده اند.

اکنون با مخالفت حزب سوسیالیست، حزب مردم احتمالا برای یافتن شریک ائتلافی و تشکیل دولت به حزب «سیودادانوس» یا شهروندان و دو حزب کوچک منطقه ای از کاتالونیا و باسک روی خواهد آورد.

در صورتی که سوسیالیست ها به جای مخالفت با تشکیل دولتی به رهبری ماریانو راخوی به او رای ممتنع می دادند، حزب مردم می توانست دولتی بدون اکثریت پارلمانی تشکیل دهد.

در صورت شکست تلاش ها برای تشکیل دولت برگزاری سومین انتخابات پارلمانی اجتناب ناپذیر به نظر می رسد.