ناتو سالانه حدود یک میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهد کرد

ناتو سالانه حدود یک میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک خواهد کرد
نگارش از Euronews

کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در در دومین روز از نشست خود در لهستان تعهد کردند که ظرف سه سال آینده سالانه حدود یک میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک…

کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در در دومین روز از نشست خود در لهستان تعهد کردند که ظرف سه سال آینده سالانه حدود یک میلیارد دلار به نیروهای امنیتی افغانستان کمک کنند.

آمریکا بشدت در تلاش بود تا از تامین این کمک یک میلیارد دلاری سالانه به ۳۵۰ هزار نیروی امنیتی افغان اطمینان حاصل کند.

حضور ناتو در افغانستان از سال ۲۰۰۳ تاکنون دهها میلیارد دلار هزینه در بر داشته است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می گوید: « از رئیس جمهور اوباما برای تصمیم قابل توجه در زمینه شمار نیروهای نظامی تشکر کردم. علاوه بر این از سایر کشورهایی که مانند آلمان، ایتالیا و ترکیه در این چارچوب فعالیت می کنند و همچنین سایر متحدان و شرکایمان که در این ماموریت مشارکت دارند به خاطر تعهد مستحکم آنها به ماموریتمان تقدیر کردم.»

شرایط نابسامان امنیتی در افغانستان و افزایش قدرت طالبان در این کشور موجب شده است کشورهای عضو ناتو در طرح کاهش نیروهای خود در افغانستان تجدیدنظر کنند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه از تعلیق طرح کاهش نیروهای این کشور در افغانستان خبر داده بود.

پیش از این آمریکا در نظر داشت شمار نیروهای خود در افغانستان را تا پایان سال ۲۰۱۶ به نصف کاهش دهد. بنا به تصمیم اتخاذ شده تا پایان دوره ریاست جمهوری باراک اوباما ۸۴۰۰ سرباز آمریکایی در افغانستان حضور خواهند داشت.

مطالب مرتبط