اجرای قانون جنجالی مبارزه با تروریسم در روسیه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اجرای قانون جنجالی مبارزه با تروریسم در روسیه

ولادیمیر پوتین سرانجام قانون بحث برانگیز مبارزه با تروریسم در روسیه را امضا کرد. منتقدان می گویند این قانون قدرت زیادی به دستگاه اطلاعاتی روسیه می دهد.

قانون تازه ضد تروریسم که اواخر ماه گذشته به تصویب مجلس روسیه رسیده بود برای اجرا شدن نیازمند فرمان ریاست جمهوری بود.

نیکلای اِسوانیدزه، روزنامه نگار و تاریخ نگارِ روس، درباره این قانون می گوید: «بندهایی در این قانون هست که ما را درست به قوانین دوران استالین بر می گرداند، مثلا پایین آمدن سن مجازات قانونی تا ۱۴ سال. در دوران استالین می شد یک فرد ۱۲ ساله را جلوی جوخه اعدام فرستاد. چطور می توانید افراد به این جوانی را مجازات کنید؟ باید اینها را از مجازات نجات داد.»

وی می افزاید: «این قانون، احساس ترس را تقویت می کند که کاملا برعکس پشتیبانی از مشارکت مدنی است. پس یا مشارکت مدنی بهبود پیدا می کند یا ترس بیشتر می شود، اگر سایه ترس روی مشارکت مدنی بیافتد مردم از فعالیت مدنی فاصله می گیرند. و متاسفانه این کار هیچ ربطی به تروریسم و مبارزه با آن ندارد.»

همچنین اجرای این قانون، به دولت اجازه می دهد از ورود و خروج شهروندانی که سابقه جرم دارند، جلوگیری کند همچنین شرکت های ارتباطی روسیه را ملزم می کند تمامی اطلاعات تلفنهای همراه مشترکان را برای مدتی طولانی ضبط کنند که هزینه بسیار بالایی برایشان خواهد داشت.