Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چیلکوت گزارش خود در مورد حضور بریتانیا در عراق را منتشر می کند

چیلکوت گزارش خود در مورد حضور بریتانیا در عراق را منتشر می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

کمیسیون چیلکوت نتیجۀ هفت سال تحقیقات خود را در مورد مشارکت بریتانیا در جنگ عراق در کنار آمریکا روز چهارشنبه منتشر می کند.

آگهی

کمیسیون چیلکوت نتیجۀ هفت سال تحقیقات خود را در مورد مشارکت بریتانیا در جنگ عراق در کنار آمریکا روز چهارشنبه منتشر می کند. این کیسیون تحقیقات خود را از سال ۲۰۰۹ آغاز کرد و منابع نزدیک به این کمیسیون می گوید نتیجۀ این گزارش می تواند حاوی موضع گیری های شدید علیه تونی بلر، نخست وزیر وقت بریتانیا باشد.

خانواده های تعدادی از سربازان بریتانیایی کشته شده در عراق نسبت به تاخیر انتشار نتیجۀ این گزارش اعتراض کرده و مقامات این کشور را تهدید به پیگیری قضایی کرده اند.

پدر یکی از سربازان کشته شده در عراق می گوید: «باید به روی این گزارش هم بسیار عمیق کار شود و قطعا توسط کسانی بهتر از من. بعضی ها می گویند که این گزارش می خواهد حقیقت این جنگ را [با مخفی کاری] زیبا نشان بدهد اما یک نفر که قادر باشد واقعیت را از دروغ جدا کند باید در این مورد کار کند. امیدوارم این گزارش بگوید که او [بلر] مدارک وجود سلاح های کشتار جمعی را بزرگنمایی و همه چیز را دستکاری کرده تا این جنگ را به تنها راه حل تبدیل کند. امیدوارم که نتیجه ای که قرار است منتشر شود ساده انگارانه نباشد.»

وکلای مدافع خانواده های سربازان کشته شده اعلام کرده اند این گزارش را به دقت بررسی خواهند کرد و علیه مسئولان تصمیم گیری ورود به این جنگ اقدام قضایی صورت خواهند داد.

زنی که برادر خود را در عراق از دست داده نیز می گوید: «این افرادی که نقش اساسی داشته اند و به خاطر ضعف های خودشان عامل مرگ عزیزان ما شده اند به چشم های ما نگاه می کنند و واقعیت را پنهان می کنند. آنها هر چقدر که بخواهند می توانند اقدامات خود را به دنیا توجیه کنند اما نمی توانند با خانواده های [سربازان کشته شده] هم اینکار را بکنند، کلمات آنها خالی و پوچ است.»

تونی بلر که در سال ۲۰۰۳ از متحدان آمریکا در حمله به عراق بود از سوی مخالفان و معترضان به این جنگ به فریب دادن مردم بریتانیا در مورد وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق متهم شده است.

تحقیقات توسط چیلکوت که در ابتدا قرار بود نتیجۀ آن در قالب یک گزارش ظرف یکسال ارائه شود تاکنون نزدیک به ۱۰ میلیون پوند هزینه در بر داشته است. هزاران نفر از شهروندان عراقی در جنگ چند ساله در این کشور قربانی شده اند و طی شش سال حضور در این کشور، ۱۷۹ سرباز بریتانیایی جان خود را از دست داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هیئت بررسی: تصمیم گیری درباره جنگ عراق، بر مبنای اطلاعاتِ ناقص بود

ظرفیت‌های پنهان فریبکاری هوش مصنوعی؛ آیا فناوری انسان نسل او را منقرض می‌کند؟

کشف بقایای زنان متعلق به ۶ هزار سال پیش که به شیوه «مافیاهای ایتالیایی» شکنجه و خفه شده‌اند