ونزوئلا؛ سهمیه بندی برق و سبزیکاری روی پشت بام

ونزوئلا؛ سهمیه بندی برق و سبزیکاری روی پشت بام
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در ونزوئلا نه چراغ بیلبورد «نیکلاس مادورو» و نه چراغهای راهنمایی و رانندگی، هیچکدام کار نمی کنند.

آگهی

در ونزوئلا نه چراغ بیلبورد «نیکلاس مادورو» و نه چراغهای راهنمایی و رانندگی، هیچکدام کار نمی کنند. سهمیه بندی برق در ونزوئلا بناست روز چهارم ژوئیه (چهاردهم تیرماه) تمام شود. دولت این کشور، از ماه آوریل گذشته، اقدامات بسیاری را برای صرفه جویی در مصرف برق به اجرا گذاشته که یکی از آنها ۴ ساعت قطع روزانه برق به مدت ۴۰ روز در کشور است.

در ماه آوریل، کارگران بخش دولتی تنها هفته ای دوروز سرِ کار رفتند اما با قطع برق، بسیاری از کسب و کارهای خصوصی کساد شده است، از جمله یک تعمیرگاه ماشین که همه وسایلش با برق کار می کنند. صاحب این تعمیرگاه می گوید: «اگر اوضاع دو ماه دیگر همینطور بماند باید کارگرانم را مرخص کنم، آنها باید بروند چون نمی توانم حقوقشان را بدهم.»

شرایط کنونی در اثر پدیده جوی «اِل نینو» ایجاد شده است. خشکی زیاد هوا، سببِ پایین رفتنِ آبِ سدّ «گوری» شده است که بیش از یک سوم از کل برق ونزوئلا را تولید می کند. به گفته دولت، راه اندازی مجدد نیروگاه آبی که به سد وابسته است، کمبود برق را جبران خواهد کرد.

کمبودِ برق تنها یکی از مشکلات این کشور است. چراکه درآمدِ نقتی این کشور که ۹۶ درصد ارزِ خارجیِ دولت را تأمین می کند تنها در سال ۲۰۱۵ ، ۴۱ درصد اُفت داشته است. این کشور آمریکای لاتین در مرز فاجعه است: قفسه های خواربار فروشی ها خالی است، کالاهای اساسی سهمیه بندی شده اند، و سال گذشته تورم از مرز ۱۴۱ درصد گذشته است. صندوق بین المللی پول پیشبینی کرده که درآمد ناخالص ملی این کشور در سال جاری، هشت درصد افت خواهد داشت.

اما اصلی ترین مشکل این کشور کمبودِ غذاست. نزدیک ۱۲ درصد از جمعیت کشور، روزانه یک وعده غذا نمی خورند. در بعضی مدارس تنها غذای واقعی که به کودکان داده می شود نوعی کوکوی ساده سیب زمینی است، و والدین اغلب ناگزیرند اموالشان را با غذا معاوضه کنند.

کارمِن گارسیا، یک آشپز مدرسه می گوید: «از بعضی از مادرها می پرسم که کودکانشان چیزی خورده اند یا نه و آنها می گویند: من فقط چندتا صابون دارم اگر بتوانم آنها را با خوراکی عوض می کنم.»

فروختن اموال یا عوض کردن آنها با خوراک یکی از راه حل ها است. اما راهِ دیگر، برای شهروندان ونزوئلا، کاشت سبزیجات در باغچه های کوچک روی پشت بام است. دولت که این پشتیبان این طرح است امیدوار است که این کار بتواند تا سال ۲۰۱۹، ۲۰ درصد از نیاز غذایی کشور را تآمین کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا در حمایت از اپوزیسیون دولت مادورو تحریم‌های نفتی ونزوئلا را تمدید می‌کند

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید

خبر خوش برای مردم ونزوئلا؛ نرخ تورم به ۱۹۳ درصد رسید