تلاش جهانی برای حذف کیسه های پلاستیکی از چرخه مصرف

تلاش جهانی برای حذف کیسه های پلاستیکی از چرخه مصرف
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در فرانسه استفاده از کیسه های پلاستکی ممنوع شده است اما در بقیه کشورهای اروپایی چطور؟ استفاده از کیسه های پلاستیکی از ابتدای ماه جولای در فرانسه ممنوع خواهد…

آگهی

در فرانسه استفاده از کیسه های پلاستکی ممنوع شده است اما در بقیه کشورهای اروپایی چطور؟

استفاده از کیسه های پلاستیکی از ابتدای ماه جولای در فرانسه ممنوع خواهد بود. استفاده از این کیسه ها تا پیش از این در سوپرمارکتها، داروخانه ها، نان فروشی و یا حتی در ایستگاه های پمپ بنزین معمول بود.

ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی در دو مرحله صورت خواهد گرفت، در ابتدای ماه جولای سال ۲۰۱۶(یازدهم تیر ماه) کیسه های سبک خرید های معمولی ممنوع می شوند واز ابتدای ماه ژانویه سال ۲۰۱۷ میلادی نیز استفاده از کیسه های ضخیم تر که برای خرید سبزیجات و میوه مورد استفاده قرار می گیرند، ممنوع خواهد بود.

بر اساس آمار ارایه شده از سوی دولت فرانسه، سالانه ۵ میلیارد کیسه پلاستیکی در سراسر این کشور توزیع می شوند و ۱۲ میلیارد نیز به عنوان بسته بندی های سبزیجات و میوه ها مصرف می شود. بخش زیادی از این کیسه ها در نهایت در اقیانوس و دریا رها شده و سبب تخریب محیط زیست آبزیان می شوند.

یکی از عوارض رها شدن کیسه های پلاستیکی در محیط زیست و دریاها، تشکیل جلبک و گسترش باکتری است. بر اساس آمار، سالانه بیش از ۸ میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس ها می شود.
بازیافت هر کیسه پلاستیکی تقریبا ۴۵۰ سال زمان می برد. به طور متوسط هر شهروند اروپایی سالانه ۲۰۰ کیسه پلاستیکی استفاده می کند.

ممنوعیت استفاده از کیسه های پلاستیکی البته نگرانی هایی را برای صاحبان فروشگاه ها ایجاد کرده زیرا کیسه های جایگزین آنها گران تر خواهند بود. ### تصمیم اروپا برای کاهش استفاده از کیسه پلاستیکی تا یک دهه آینده

فرانسه اگرچه کشور پیشگام است اما تنها کشور اروپایی نیست که استفاده از کیسه های پلاستیک را ممنوع می کند.

در ایتالیا نیز استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف از سال ۲۰۱۲ میلادی ممنوع شده است. بخشی از این ممنوعیت به دلیل مشکلات زیست محیطی و بخشی نیز به دلایل اقتصادی بوده است.

آمار نشان می دهد که تاکنون هیچ قانون مشترکی در بین همه کشورهای اروپایی در زمینه جلوگیری از استفاده گسترده کیسه های پلاستیکی وجود نداشته است و حتی چنین قانونی در تمام کشورهای این اتحادیه اجرا نمی شود. اگرچه استثناهایی همچون فنلاند وجود دارد که با وجود اینکه هیچ قانونی در زمینه محدودیت استفاده از کیسه های پلاستیکی وجود ندارد اما مشتری هایی که از کیسه پلاستیکی یکبار مصرف استفاده می کنند، بسیار اندک هستند. ### گزینه های متفاوت برای یک هدف مشترک

بر اساس هدف جدید، تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا قانون کاهش مصرف استفاده از کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف را تا ۸۰ درصد طی ۱۵ سال آینده پذیرفته اند. بر اساس قانون جدید کشورهای عضو اتحادیه اروپا دو راه برای رسیدن به این هدف دارند.

  • کاهش استفاده از کیسه های پلاستیکی سبک تا سالانه ۹۰ کیسه به ازای هر فرد تا سال ۲۰۱۹ میلادی و تا بیش از ۴۰ کیسه به ازای هر فرد تا سال ۲۰۲۵ میلادی.*

پایان دادن به ارایه کیسه های پلاستیکی رایگان تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی.

کشورهایی همچون فرانسه و ایرلند که برای استفاده از کیسه های پلاستیکی در فروشگاه ها مالیات می گیرند، شاهد کاهش چشم گیر استفاده از آنها بوده اند.
مثلا در ایرلند در فاصله ۵ ماه استفاده از کیسه های پلاستیکی در فروشگاه ها تا ۹۰ درصد کاهش یافت. یعنی استفاده سالانه ۳۲۸ پلاستیک به ازادی هر فرد به ۲۱ پلاستیک رسید.

به گفته کمیسیون اروپا همچنین سهم کیسه های پلاستیکی در آلودگی محیط زیست در کشور ایرلند از ۵ درصد در سال ۲۰۰۱ میلادی به ۰.۲۵ درصد در سال ۲۰۱۰ میلادی رسید.

برنامه ۳ساله ایران برای حذف کیسه های پلاستیکی

۲۱ تیرماه از سوی طرفداران محیط زیست در سراسر جهان روز بدون کیسه های پلاستیکی نامگذاری شده است.

امسال شهرداری تهران نیز برای چهارمین سال متمادی برنامه هایی را برای هفته بدون نایلکس (۲۰ تا ۲۶ تیرماه) جهت کاهش استفاده از کیسه ها و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در نظر گرفته است.

همزمان سعید متصدی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفت و گو با خبرگزاری مهر از برنامه ۳ساله برای حذف الزام آور کیسه های پلاستیکی خبر داده است.

درگزارشی در سایت خبرگزاری پانا ذکر شده است که در سال ۱۳۹۴ خورشیدی، میزان پلاستیک تولیدی در ایران بیش از ۱۷ هزار تن در سال تخمین زده شده که این رقم معادل ۵۰۰ تن در روز می شود.

آمار نشان می دهد که هر فرد تهرانی به طور متوسط روزانه ۳ پلاستیک را وارد چرخه محیط زیست می کند.
در کلانشهر تهران روزانه ۷۵۰۰ تن زباله تولید می شود که از این مقدار در شبانه روز هزار تن پسماند پلاستیکی است. این در حالیست که صرفه جویی یک کیسه پلاستیکی در هفته توسط هر خانوار ایرانی می تواند از مصرف حدود یک میلیارد کیسه پلاستیکی در سال جلوگیری کند.

آگهی

علاوه بر تهران، در دیگر شهرهای ایران نیز تشکل های مردمی اقداماتی را برای آگاه سازی شهروندان در جهت کاهش تولید زباله های پلاستیکی آغاز کرده اند.

به گزارش ایرنا، یک تشکل مردم نهاد زیست محیطی در اردبیل با به راه انداختن کمپینی با عنوان «ممنون، من کیسه پلاستیکی نمی خواهم» در تلاش برای فرهنگ سازی استفاده از کیسه های غیر پلاستیکی در جامعه است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سامانه شناور برای جارو کردن زباله پلاستیکی از اقیانوس ها

هشدار مجمع جهانی اقتصاد نسبت به ادامه تولید زباله های پلاستیکی

عفو بین‌الملل «تداوم فرسایش» حقوق بشر در فرانسه در سال ۲۰۲۳ را محکوم کرد