پایان کارزار انتخاباتی احزاب عمده اسپانیا؛ زمان رای گیری روز یک شنبه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پایان کارزار انتخاباتی احزاب عمده اسپانیا؛ زمان رای گیری روز یک شنبه

پس از بیش از ۶ ماه بن بست سیاسی و ناکامی ائتلاف احزاب سیاسی برای تشکیل دولت در اسپانیا، مردم این کشور روز یک شنبه ۶ تیرماه بار دیگر پای صندوق های رای می روند.

جدا از موضوعات داخلی، رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا نیز بخشی از مبارزات انتخاباتی احزاب عمده این کشور بود. حزب مردم تلاش می کند از موقعیت اسپانیا در اتحادیه اروپا دفاع کند.

نظرسنجی ها نشان می دهد که حزب محافظه کار «مردم» به رهبری ماریانا راخوی نخست وزیر کنونی اسپانیا همانند انتخابات ۲۰ دسامبر گذشته بیشترین آراء را کسب خواهد کرد اما اکثریت پارلمانی را از آن خود نخواهد کرد.

در مقابل به نظر می رسد حزب ضد ریاضت اقتصادی پودموس در این انتخابات در جایگاه دوم بعد از حزب مردم خواهد ایستاد و جای سوسیالیست ها را خواهد گرفت. پابلو ایگلسیاس رهبر حزب پودموس در کارزار انتخاباتی خود با اشاره به برکسیت خواستار اصلاحات در اتحادیه اروپا شد.

حزب سوسیالیست اسپانیا برهبری پدرو سانچز در انتخابات دسامبر گذشته بعد از حزب مردم ایستاد و اگر در انتخابات روز یک شنبه یک پله سقوط کند از نظر تحلیل گران می تواند باعث پیچیده تر شدن شرایط سیاسی در اسپانیا شده، تشکیل یک دولت ائتلافی را دشوارتر از گذشته کند.

بر اساس نظرسنجی ها حزب لیبرال سیودادانوس نیز در انتخابات روز یک شنبه در جایگاه چهارم خواهد ایستاد.