اسکاتلند و ایرلند شمالی: رفراندوم استقلال از بریتانیا برگزار می کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اسکاتلند و ایرلند شمالی: رفراندوم استقلال از بریتانیا برگزار می کنیم

با تصمیم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا، نیکولا استرجن، وزیر اول اسکاتلند که از مدافعان ماندن بریتانیا و به طبع آن اسکاتلند در اتحادیه اروپاست و نیز ایرلند شمالی، از برگزاری همه پرسی استقلال از بریتانیا خبر دادند.

خانم استرجن گفت: «نمی خواهم تردیدی باقی بگذارم که تمام اقدامات لازم را برای بررسی همه گزینه ها جهت رای دهی مردم اسکاتلند بعمل خواهم آورد. به بیانی دیگر، اقداماتی که جایگاه ما در اتحادیه اروپا و بالاخص بازار واحد را تضمین کند. افراد بسیاری در سال ۲۰۱۴ علیه استقلال [اسکاتلند] رای دادند اما امروز در تصمیم خود تجدیدنظر می کنند، بسیاری از آنهایی که در همین خصوص پیشاپیش با من تماس گرفته اند.»

مارتین مک گینس، معاون وزیر اول ایرلند شمالی نیز با اشاره به همه پرسی و رای بریتانیایی ها به جدایی از اتحادیه اروپا که لاجرم جدایی اسکاتلند و ایرلند شمالی از این اتحادیه را نیز بدنبال می آورد گفت که حق ماست تا آرا و افکار عمومی مردم خود را بسنجیم.

اما با اعلام رای بریتانیایی ها به خروج از اتحادیه اروپا،« شین فین»، حزب جمهوریخواه ایرلند شمالی اعلام کرد دولت بریتانیا صلاحیت نمایندگی منافع اقتصادی یا سیاسی مردم ایرلند شمالی را از دست داده است.