برندگان همه پرسی بریتانیا: «اتحادیه اروپا در حال فروپاشی است»، «تغییرات مسلتزم زمان است»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
برندگان همه پرسی بریتانیا: «اتحادیه اروپا در حال فروپاشی است»، «تغییرات مسلتزم زمان است»

با پیروزی طرفداران خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در همه پرسی روز پنجشنبه، بوریس جانسون، شهردار سابق لندن و از حامیان اصلی این کمپین در نخستین اظهار نظر پس از اعلام این نتیجه از مردم بریتانیا تشکر کرد.

این چهره محافظه کار که گمان می رود گزینه جانشین برای دیوید کامرون نخست وزیر باشد در یک نشست خبری گفت: «همه ما سیاستمداران باید از مردم بریتانیا تشکر کنیم. برای اینکه آنها کار ما را انجام دادند. می خواهم به همه اطمینان بدهم که در نتیجه این (همه پرسی) بریتانیا یک قدرت بزرگ اروپایی باقی خواهد ماند و در زمینه سیاست خارجی، دفاعی، مبادله اطلاعات و هر آنچه در حال حاضر در راستای ایمن تر کردن جهان در جریان است، به نقش رهبری خود در مباحثات ادامه می دهد.» بوریس جانسون تاکید کرد برای خروج از اتحادیه اروپا نیاز به شتاب زدگی نیست و تغییرات در کوتاه مدت رخ نمی دهد.

نایجل فاراژ، رهبر حزب استقلال بریتانیا (یوکیپ) هم با استقبال از نتایج اعلام شده، طی اظهاراتش تاکید کرد که مرگ اتحادیه اروپا فرا رسیده است. او گفت: «آفتاب بر پادشاهی بریتانیای مستقل می تابد. اتحادیه اروپا در حال فروپاشی است. اتحادیه اروپا در حال زوال است. امیدوارم که اولین آجر را از این دیوار برداشته باشیم. امیدوارم این نخستین گام به سوی اروپایی با دولت- ملت های مستقل باشد. اروپایی که در آن کشورهای همسایه و دوست در کنار یکدیگر باشند بدوم پرچم ها، سرودها و روسای قدیمی انتصابی.»

رهبر حزب استقلال بریتانیا روز تاریخی ۲۳ ژوئن (سوم خرداد ماه) را روز «استقلال بریتانیا» نامید.