آیا انتخابات یکشنبه به بن بست سیاسی در اسپانیا پایان می دهد؟

آیا انتخابات یکشنبه به بن بست سیاسی در اسپانیا پایان می دهد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

فقط شش ماه پس از انتخابات پارلمانی اسپانیا که ماه دسامبر سال گذشته میلادی برگزار شد، روز یکشنبه اسپانیایی ها بار دیگر به پای صندوق های رای می روند.

آگهی

فقط شش ماه پس از انتخابات پارلمانی اسپانیا که ماه دسامبر سال گذشته میلادی برگزار شد، روز یکشنبه اسپانیایی ها بار دیگر به پای صندوق های رای می روند. نظر سنجی ها نشان می دهد که در این دور از انتخابات هم هیچ حزبی نمی تواند اکثریت کرسی ها را کسب و در نهایت یک دولت ائتلافی باید تشکیل شود.

نامزدهای دو حزب اصلی و دو حزب تازه مطرح شده، وعده داده اند که تکلیف دولت در همین انتخابات مشخص خواهد شد اما جواب روشنی برای پایان دادن به بن بست سیاسی نداده اند.

حزب محافظه کار «مردم» به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر کنونی اسپانیا، توانست بیشترین کرسی را به خود اختصاص داد اما در مذاکره با احزاب دیگر موفق نشد که دولت ائتلافی تشکیل دهد.

در انتخابات روز یکشنبه هم این حزب محافظه کار بار دیگر بخت اول پیروزی است. اما این که بتواند به تنهایی دولت تشکیل دهد تقریبا غیرممکن است.

در دور قبلی حزب حاکم محافظه کار بیشترین کرسی ها را به خود اختصاص داد اما از رسیدن به اکثریت بازماند.

چند روز مانده به انتخابات، درز مکالمات وزیر کشور به رسانه ها، فشارها بر روی او و حزب حاکم را به نحو بی سابقه ای افزایش داده است.
وب سایت پابلیکو فایل صوتی را منتشر کرده است که نشان می دهد خورخه فرناندز دیاز سعی می کند با توطئه علیه رقبای سیاسی خود، برای انها پاپوش درست کند.

در این فایل صوتی خورخه فرناندز دیاز در حال مکالمه با رئیس اداره ضد فساد در کاتالونیا شنیده می شود و دو طرف درباره تعقیب قضایی سیاستمدارانی که حامی استقلال مناطق خودمختار هستند صحبت می کنند.

حزب چپگرای «پودموس» یا «ما می توانیم» به رهبری پابلو ایگلسیاس شگفتی ساز انتخابات ماه دسامبر بود. نظرسنجیها نشان می دهند که این حزب ممکن است در انتخابات جدید حتی شگفتی بزرگتری را رقم بزند و در جایگاه دوم قرار بگیرد.

سیاستهای ریاضت اقتصادی که منجر به بیکاری و کاهش دستمزد شماری از مردم اسپانیا شده است گروهی را به سمت چپهای تندرو سوق داده است که مخالف تمکین از سیاستهای اقتصادی اتحادیه اروپا هستند.

حزب «کارگران سوسیالیست» به رهبری پدرو سانچز با وجود این که در انتخابات در جایگاه دوم قرار گرفت، دو بار این بخت را پیدا کرد که دولتی ائتلافی تشکیل دهد. اما تلاشهای آقای سانچز بدون نتیجه بود و پارلمان به او رای اعتماد نداد.

نتایج انتخابات ماه دسامبر نشان می دهد که به نظر می رسد برنامه های سوسیال دموکراتهای مخالف دولت برای رای دهندگان چندان جذابیتی نداشته است.

پیش از انتخابات ماه دسامبر از حزب «سیودادانوس» یا «شهروندان» به رهبری آلبرت ریورا به عنوان حزب تعیین کننده دولت نام می بردند. کارشناسان پیش بینی می کردند که این حزب بتواند در ائتلاف با یکی از دو حزب پیشتاز تشکیل دولتی ائتلافی مشارکت کند. اما در عمل این اتفاق رخ نداد و به نظر نمی رسد که نتیجه انتخابات پیش رو چنین فرصتی را در اختیار این حزب قرار دهد.

در رابطه با انتخابات پارلمانی اسپانیا، با لوئیس اوریولس، استاد دانشگاه مادرید گفت و گو می کنیم.

یورونیوز: در انتخابات ماه دسامبر، حزب محافظه کار «مردم» به رهبری ماریانو راخوی، نخست وزیر کنونی اسپانیا، بیشترین کرسی را به خود اختصاص داد اما نتوانست با احزاب دیگر برای تشکیل دولت ائتلافی به توافق برسد.آیا اکنون با گذشت ۶ ماه امکان تکرار دوباره این اتفاق وجود دارد و یا چشم انداز سیاسی این کشور کمی تغییر کرده است؟

لوئیس اوریوس: در صورتی که پیش بینی ها درست باشد همچنان در میان احزاب چپ اکثریتی وجود ندارد و کسب اکثریت برای چپ ها به رای راست ها نیز بستگی دارد این درحالیست که در میان راست ها نیز اکثیرت نداریم. بر این اساس با یک سناریوی بسیار مشکل از نظر ساختاری مواجه هستیم. درست است که از سناریوی پیشین آسان تر است اما به این معنا است که در حال حاضر امکان ائتلاف وجود ندارد. این به معنای تغییر دولت است. دولتی به رهبری سوسیالیست ها با احزاب جدید. ما نیاز به یک ائتلاف بزرگ داریم چه دولت چپ و یا دولتی راست گرا باشد.

یورونیوز: پیش بینی ها از پیروزی بدون اکثریت حزب «مردم» حکایت دارد. عاملی که می تواند مشکلی جدی برای تشکیل یک دولت باشد. با توجه به افشای مکالمات وزیر کشور علیه جدایی طلبان آیا شرایط برای این حزب مشکل تر خواهد شود؟

لوئیس اوریوس: حزب مردم با وضعیتی تقریبا قابل کنترل مواجه خواهد شد. زیرا حتی در صورتی که نتواند در انتخابات پارلمانی اکثریت را به دست آورد به معنای ائتلاف با حزب لیبرال سیودادانوس نیز نخواهد بود. البته در صورت عدم نیاز به ائتلاف بسیار آسان تر خواهد بود همان کاری را انجام دهد که در ماه دسامبر مشکل به نظر می رسید. این معنای یک ائتلاف و یا دستکم یک پیمان میان حزب «مردم» و حزب سوسیالیست شکل گیرد و در نهایت حزب مردم قدرت را در دست گیرد.
درست است که روز گذشته اخباری درباره افشای سخنان وزیر کشور مطرح شد اما به نظر نمی رسد چنین اتفاقاتی تاثیری جدی بر نتیجه آرای روز یکشنبه ایجاد کند. درست که است که شرایط برای حزب مردم مشکل است اما نه به اندازه انتخابات ماه دسامبر.

یورونیوز: اتحاد با دیگر احزاب چه هزینه ای برای حزب مردم اسپانیا خواهد داشت؟

آگهی

لوئیس اوریولس: به اعتقاد من این یکی از مجهولات اصلی پس انتخابات است. اینکه آیا حزب مردم حاضر است با تعیین کاندیدایی غیر از راخوی شرایط برای ایجاد ائتلافی بزرگ آسان تر کند. اما این قطعا یک موضوع نامشخص است و باید بدانیم در صورت این اقدام مذاکراتی نیاز خواهد بود.

یورونیوز: گزینه های روی میز از نظر شما چیست؟

لوئیس اوریولس: مشخصا ۲ گزینه در این رابطه وجود دارد. یکی پیمان میان حزب مردم و سوسیالیست به شکل ائتلافی بزرگ و یا به شکل ائتلاف احزاب چپ که در حال حاضر به نظر می رسد نیاز به همراهی و حمایت حزب ناسیونالیست اسپانیا دارد.

در صورت وقوع این مورد شرایط به دو دلیل پیچیده می شود. اول اینکه برخی از ناسیونالیستهایی که وارد پارلمان می شوند، از احزاب جدایی طلب اسپانیا هستند. دومین مورد اینکه این امکان وجود دارد که حزب پودموس از سوسیالیست ها پیشی بگیرد که در این صورت امکان ائتلاف به طور کامل از بین می رود.

یورونیوز: علاوه بر رشد آمار بیکاری، فساد مالی و تنش های مربوط به جدایی طلبی دولت بعدی باید علیه سیاستهای ریاضتی جدید که از سوی بروکسل اعمال شده نیز بایستد. آیا می توان گفت آنچه در یونان و درباره حزب سیریزا رخ داد، می تواند در اسپانیا نیز تکرار شود؟

آگهی

لوئیس اوریولس: بله، دقیقا شرایط یونان از یکسال پیش همچون آئینه ای در برابر اسپانیایی ها است زیرا آنچه در یونان رخ داد، اکنون و کمی دیرتر به اینجا رسیده است. حتی در صورتی که دولتی که روی کار می آید که خواهان مبارزه با سیاستهای ریاضتی باشد در کوتاه مدت نمی تواند این کار را انجام دهد. بنابراین بسیار ممکن است تمامی وعده های انتخاباتی درباره مقابله با سیاست های ریاضتی تعیین شده از سوی اتحادیه اروپا به فراموشی سپرده شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش فشارها بر وزیر کشور اسپانیا برای استعفا

رئیس سابق دولت خودمختار کاتالونیای اسپانیا: در آستانه بازپس‌گیری کنترل منطقه هستیم

روبیالس در پرونده بوسه اجباری با خطر محکومیت به دو سال و نیم زندان روبرو است