آغاز جلسه شورای کلیساهای ارتدکس با وجود غیبت ۴ اسقف اعظم

آغاز جلسه شورای کلیساهای ارتدکس با وجود غیبت ۴ اسقف اعظم
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

جلسه شورای کلیساهای ارتدکس در حالی برگزار شد که اسقف اعظم کلیسای ارتدکس روسیه اعلام کرده است که از ابتدا، در این جلسه حضور نخواهد یافت و کلیساهای سوریه، بلغارستان و گرجستان نیز به دلایل متفاوت از شرکت

جلسه شورای کلیساهای ارتدکس در حالی برگزار شد که اسقف اعظم کلیسای ارتدکس روسیه اعلام کرده است که از ابتدا، در این جلسه حضور نخواهد یافت و کلیساهای سوریه، بلغارستان و گرجستان نیز به دلایل متفاوت از شرکت در این جلسه امتناع کرده اند.

آگهی

این جلسه روز یکشنبه در جزیره «کِرت» یونان آغاز شد و تا روز ۲۶ ژوئن نیز ادامه دارد. به این جلسه که مقدمات آن بیش از ۵۰ سال طول کشیده، ۱۴ کلیسا که نماینده بیش از ۳۰۰ میلیون نفر هستند، دعوت شده اند. امتناع کلیسای روسیه از شرکت در این جلسه تا حدی به گمانه زنی ها درباره شدت گرفتن اختلافات طولانی مدت کلیساهای ارتدکس و تضعیف این کلیسا دامن زده است.

همزمان با مراسم بازگشایی، اسقف بارتولومه اول، اسقف اعظم کلیسای ارتدکس گفت: «مسیحیان ارتدکس نباید و نمی توانند همچون یک اتحادیه ای از کلیساها رفتار کنند. این موضوعی است که بارها از سوی بسیاری از ما مطرح شده است. ما یک کلیسای واحد هستیم، همانند یک پیکر و هیچ تفاوت و اختلافی نمی تواند مگر با همراهی شورا حل شود.»

اسقفف بارتولومه اول با این سخنان، روسیه را بطور غیرمستقیم خطاب قرار داد. به نظر می رسد میان کریل، اسقف اعظم روسیه و بارتولومه، اسقف اعظم کلیسای ارتدکس اختلاف نظری جدی درگرفته باشد. اختلاف نظر این کلیساها زمینه های متفاوتی از جمله تلاش برای نزدیک شدن به واتیکان را شامل می شود.

در عین حال غیبت اسقف اعظم کلیسای ارتدکس روسیه که چندی پیش نیز دیداری با پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان داشت و نماینده بیش از ۱۳۰ میلیون مسیحی ارتدکس است، مانعی جدی برای تصمیم گیری شورای کلیساهای ارتدکس خواهد بود. موضوعی که می تواند به شکاف کهنه ۱۰۵۴ ساله میان ارتدکس ها جانی تازه بخشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ در یمن؛ حوثی‌ها پس از مذاکرات «مثبت» ریاض را ترک کردند

برگزاری «جشن دندان» در سریلانکا با حضور فیل‌های تزئین‌شده و نمایش آکروبات‌بازها

آیا به فرشتگان اعتقاد دارید؟ آمریکایی‌ها در مقایسه با شیطان، جهنم و طالع‌بینی پاسخ داده‌اند