توافق تاریخی دولت کلمبیا و شورشیان چپگرای فارک برای آتش بس قطعی

توافق تاریخی دولت کلمبیا و شورشیان چپگرای فارک برای آتش بس قطعی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دولت کلمبیا و شورشیان چپگرای فارک روز چهارشنبه اعلام کردند که به توافقی بر سر یک آتش بس قطعی دست پیدا کرده اند.

آگهی

دولت کلمبیا و شورشیان چپگرای فارک روز چهارشنبه اعلام کردند که به توافقی بر سر یک آتش بس قطعی دست پیدا کرده اند.

مارسلا دوران سخنگوی دولت کلمبیا و مارکوس کالارکا مذاکره کننده فارک با حضور در یک کنفرانس مطبوعاتی این خبر را اعلام کردند. سخنگوی دولت کلمبیا اعلام کرد که دو طرف بطور موفقیت آمیزی بر سر یک آتش بس قطعی به توافق رسیده اند. بر زمین گذاشتن سلاح، تضمین های امنیتی و مبارزه با جرایم سازمان یافته از جمله موارد توافق دوجانبه اعلام شده است.

این توافق قرار است بطور رسمی روز پنج شنبه در هاوانا پایتخت کوبا توسط خوان مانوئل سانتوس رئیس جمهوری کلمبیا و رودریگو لوندونو رهبر فارک با حضور رئیس جمهوری کوبا، دبیر کل سازمان ملل متحد، رئیس جمهوری ونزوئلا و شیلی به امضا برسد.

سازمان نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا (فارک) بیش از ۵۰ سال پیش (۱۹۶۴) با قصد سرنگونی دولت کلمبیا و تاسیس یک حکومت مارکسیستی تاسیس شد.

آلفونسو کانو رهبر اصلی فارک از سال ۲۰۰۸ در نوامبر ۲۰۱۱ به قتل رسید. پیش از او مانوئل مارولاندا در سال ۲۰۰۸ بر اثر سکته قلبی درگذشته بود. رهبر کنونی فارک رودریگو لوندونو است که با نام مستعار تیموشنکو شناخته می شود. مذاکرات میان دولت کلمبیا و فارک در سال ۲۰۱۲ آغاز شد.

فارک از صدها مورد آدم ربایی برای مبادله اعضای زندانیش استفاده کرده است. آدم ربایی هایی که اعتراضات فراوانی را در کلمبیا برانگیخت. معروفترین فرد ربوده شده توسط فارک، اینگرید بتانکورت نامزد انتخابات ریاست جمهوری کلمبیا در سال ۲۰۰۲ بود که سرانجام در سال ۲۰۰۸ در عملیات ارتش کلمبیا آزاد شد.

فارک در اوج فعالیت های خود دارای ۱۷ هزار نیرو بود که در سال های اخیر به ۸ هزار نیرو کاهش یافته است. این گروه از سوی ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا در لیست گروههای تروریستی قرار گرفته اند.

بعد از گذشت بیش از سه سال مذاکرات صلح در هاوانا امید می رود که این توافق پایانی باشد به جنگی که ۲۲۰ هزار کشته و میلیون ها آواره در کلمبیا بر جای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل: قطعنامه سازمان ملل به حماس جرأت داد تا آخرین پیشنهاد آتش‌بس را رد کند

نتانیاهو: توافق احتمالی آتش‌بس فقط حمله نظامی به رفح را به تعویق می‌اندازد

فاطمه هاشمی رفسنجانی به نقل از پدرش از «سنگ‌‌اندازی‌های» رهبر ایران در مذاکرات برجام خبر داد