تظاهرات در کابل در اعتراض به وضعیت امنیتی افغانستان

تظاهرات در کابل در اعتراض به وضعیت امنیتی افغانستان
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

صدها نفر از فعالان مدنی و شهروندان کابل، روز جمعه ۲۸ جوزا/ خرداد در پایتخت افغانستان خواستار آزادی گروگان‌های دربند طالبان و بهبود وضعیت امنیتی کشورشان شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این راهپیمایی که با حضور چشمگیر زنان و نمایندگان مجلس افغانستان برگزار شد، معترضان خواستار اجرای عدالت و رهایی غیرنظامیانی شدند که در یازدهم ماه جوزا/خرداد و در جریان حمله طالبان به یک اتوبوس در نزدیکی شهر قندوز ربوده شدند. جنگجویان طالبان دست‌کم ۱۶ مسافر این اتوبوس را – که به نظر می‌رسد به نحوی با دولت افغانستان مرتبط بودند- به قتل رساندند.

براساس اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان راهپیمایی خود را از پارک شهر نوی کابل آغاز کردند اما زمانی که میخواستند به ارگ ریاست‌جمهوری نزدیک شوند با ممانعت نیروهای امنیتی از ادامه راه باز مانند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، چندین تن از معترضان در جریان این تظاهرات به صورت سطحی زخمی شدند.

صدها نفر در کابل در اعتراض به گروگانگیری مسافران شمال تظاهرات کردند pic.twitter.com/SGXLHjBLNd

— Afghan Visa (@afghanvisa) June 17, 2016

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که گروهی از تظاهرکنندگان مستقیما علیه اشرف‌غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رئیس هیات اجرایی این کشور شعار دادند.

معترضان با صدور بیانیه‌ای با اشاره به ماجرای گروگانگیری مسافران اتوبوس بزرگ‌راه کابل-بدخشان، دولت را مسئول آزادی اسرا اعلام کرده و از عملکرد قوای عمومی در برابر این حادثه انتقاد کردند. آن‌ها همچنین خواستار برکناری و پیگرد قضایی مقام‌هایی شدند که در مواجهه با این گروگانگیری «غفلت و کار شکنی کردند.» تظاهرکنندگان در بیانیه خود همچنین با هشدار نسبت به پررنگ شدن جنبه قومی حملات طالبان در افغانستان، تهدید کردند: «گر این روند ادامه پیدا کند، مردم مجبور اند دست به عمل بالمثل زده، مکان‌های امن طالبان را نابود سازند.»

این تظاهرات درحالی انجام شد که به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از گزارش اخیر خانه سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، شمار قربانیان حملات مسلحانه نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد کاهش یافته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان دو سالگی سقوط کابل را جشن گرفت؛ ذبیح‌الله مجاهد: شکرگزار این فتح عظیم هستیم

نگرانی، آسایش خاطر، ناامیدی و غرور؛ افغان‌ها دوره دو ساله سلطه طالبان را چگونه سپری کردند؟

هزاران نفر در پایتخت شیلی در حمایت از اعتصاب سراسری علیه دولت بوریچ تظاهرات کردند