اعتصابها در فرانسه ادامه خواهد داشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتصابها در فرانسه ادامه خواهد داشت

دیدار نمایندگان اتحادیه های کارگری با مقامهای دولت فرانسه بدون نتیجه به پایان رسید تا همچنان اعتصاب سراسری و گسترده در فرانسه ادامه داشته باشد.

اعتصابها و اعتراضهای سراسری در فرانسه باعث شده است که در جریان برگزاری بازیهای جام ملتهای اروپا، بسیاری از بخشهای خدمات عمومی از جمله حمل و نقل با اختلال مواجه شود.

دلیل اصلی اعتراضهای سراسری در فرانسه تغییرات گسترده ای است که دولت در قوانین کار اعمال کرده است.

تا کنون تلاشهای دولت برای متقاعد کردن اتحادیه های کارگری به دست کشیدن از اعتصاب بدون نتیجه مانده است.

فیلیپ مارتینز، رئیس «س ژ ت» یکی از بزرگترین اتحادیه های کارگری پس از دیدار با وزیر کار فرانسه گفت: «ما با پیشنهادهایی به اینجا آمدیم. راه حلهای پیشنهادی خود را به دولت ارائه کردیم اما ما دولت نیستیم. در این شرایط هیچ دلیلی برای پایان دادن به تظاهرات خودمان یا اعتصابهایی که برنامه ریزی کرده ایم وجود ندارد.»

پس از این که دولت فرانسه تصمیم گرفت، اصلاحات جنجالی قانون کار را با وجود اعتراضهای گسترده تصویب کند، بخشهای مختلف صنعت و اقتصاد این کشور شاهد اعتصاب سراسری بوده اند.

مریم الخمری، وزیر کار فرانسه می گوید: «در حال حاضر به نظر می رسد که دادن اختیار عمل به شرکتها ضروری به نظر می رسد تا آنها بتوانند نفس بکشند.»

تغییرات قانون کار شامل طیف گسترده ای از اصلاحات می شود. از جمله تغییرات در ۳۵ ساعت کار هفتگی و آسان تر شدن شرایط برای اخراج کارمندان از سوی کارفرمایان.

دولت فرانسه تلاش می کند با تغییر قوانین کار، کارفرمایان را به استخدام ترغیب کند تا بتواند وعده خود مبنی بر رساندن میزان بیکاری به زیر ده درصد را عملی کند. فرانسوا اولاند، آینده سیاسی خود را به این وعده گره زده است و گفته است اگر موفق به انجام این کار نشود در انتخابات ریاست جمهوری آینده شرکت نمی کند.