اعتراض خیابانی در آتن علیه سیاستهای ریاضتی دولت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض خیابانی در آتن علیه سیاستهای ریاضتی دولت

هزاران نفر از مردم آتن در اعتراض به سیاستهای اقتصادی دولت به خیابانها آمدند و در شعارهای خود خواهان استعفای نخست وزیر شدند.

موج جدید اعتراضها در یونان پس از آن آغاز شد که پارلمان این کشور اصلاحات پیشنهادی در زمینه ریاضت اقتصادی از جمله کاهش حقوق مستمری بگیران و افزایش مالیاتها را تصویب کرد.

این اصلاحات از جمله شروطی است که وام دهندگان بین المللی برای اعطای وام به دولت یونان تعیین کرده اند.

یکی از معترضان می گوید: «مردم حاضر در اینجا به طور خودجوش آمده اند. همه آنها از دولت به اصطلاح چپگرا ناراضی هستند. دولتی که حالا به نظر می رسد درواقع راستگراست.»

فرد دیگری می گوید: «مردم به دروغهای بی پایان واکنش نشان می دهند. دروغهای سیاسی که دولت به مردم تحمیل می کند. آنها قدرت گرفتند اما فقط دروغ می شنویم.»

یک زن می گوید: «من دو بار به سیپراس رای دادم. او به هیچ کدام از وعده هایش عمل نکرد. آنها مستمری بازنشستگی من را نصف کرده اند.»

استاماتیس جیانیسیس، گزارشگر ما از آتن می گوید: «فقط دو ماه بعد از پیروزی دوباره سیریزا در انتخابات سراسری، نظرسنجیها نشان می دهند که محبوبیت دولت چپگرای افراطی رو به کاهش شدید است. با توجه به چشم انداز سیاستهای ریاضتی بیشتر در آینده، این تظاهرات خیابانی شاید شروع موج فراگیرتری از اعتراضها علیه نخست وزیر و دولت ائتلافی او باشد.»