«باید با جدیت به خطر خرید آزادانۀ سلاحهای پرقدرت فکر کنیم»

«باید با جدیت به خطر خرید آزادانۀ سلاحهای پرقدرت فکر کنیم»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

تیراندازی در باشگاه دگرباشان جنسی در اورلاندو که جان ۴۹ نفر را گرفت، دوباره بحث قانون کنترل بیشتر بر خرید و فروش سلاح را در محافل این کشور باز کرده است.

آگهی

تیراندازی در باشگاه دگرباشان جنسی در اورلاندو که جان ۴۹ نفر را گرفت، دوباره بحث قانون کنترل بیشتر بر خرید و فروش سلاح را در محافل این کشور باز کرده است. پلیس می گوید عامل این حمله چند روز پیش از اقدام خود تعدادی سلاح خریداری کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که قرار است روز پنجشنبه به اورلاندو سفر کند، در جلسه ای در اتاق بیضی کاخ سفید این تیراندازی خونبار را شاهدی بر دستیابی آسان به سلاح دانست. رئیس جمهوری آمریکا با بیان اینکه این یک حمله به تمام آمریکایی هاست گفت: «این حادثه برای مردم اورلاندو دردناکتر است اما فکر می کنم که همه بر این مساله واقفند که چنین حوادثی در هر جای دیگر از این کشور ممکن است اتفاق بیافتد. ما باید به روشنی به این موضوع فکر کنیم که سیاست خرید آزادانۀ سلاح های پرقدرت چه سطح خطری را به دنبال دارد.»

بسیاری از مقامات سیاسی این کشور از جمله هیلاری کلینتون و برنی سندرز، نامزدهای دموکرات برای ریاست جمهوری خواستار محدودیت و سختگیری بیشتر برای خرید و فروش سلاح بویژه سلاح های نیمه اتوماتیک در این کشور شدند.

صاحب مغازۀ اسلحه فروشی که عمر متین سلاح های مورد استفادۀ خود در این کشتار را از آنجا خریداری کرده به پلیس گفته که مدارک شناسایی این تیرانداز اشکالی نداشته و هیچ سوءپیشینه ای هم به نام این جوان ۲۹ ساله ثبت نشده بوده است.

کنگرۀ آمریکا که اکثریت آن در اختیار جمهوریخواهان است بارها اعلام کرده مانع تصویب و اجرای هرگونه قانونی خواهد شد که خرید و فروش سلاح در این کشور را محدود کند.

تیراندازی اورلاندو مرگبارترین حادثه از نوع خود در آمریکا محسوب می شود و یک روز پس از این تیراندازی مقامات آمریکایی می گویند هنوز رابطه مستقیمی میان دولت اسلامی و عامل این حمله نیافته اند. دولت و پلیس اف بی آی می گویند شواهدی در دست دارند که نشان می دهد عمر متین از طریق اینترنت تندرو و اسلام گرا شده بوده اما پدر تیرانداز اورلاندو می گوید پسرش ارتباطی با اسلامگراها نداشته و فقط از دیدن صحنۀ بوسیدن دو دگرباش در ملاءعام خشمگین بوده است.

پلیس اف بی آی می گوید تحقیقات برای یافتن مدارک بیشتر در زندگی عمر میرصدیق متین را در رابطه با رادیکال شدن وی ادامه می دهد. گروه دولت اسلامی پیش از این مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و عمر صدیق را یکی از سربازان داعش نامیده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهارنظرهیلاری کلینتون و دونالد ترامپ در مورد حادثه مرگبار اورلاندو

دولت و مردم افغانستان اقدام عمر متین را محکوم کردند

شاهد تیراندازی اورلاندو: خود را به مردن زدم و نجات یافتم