Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزیر اقتصاد یونان: نتیجه همه پرسی «برکسیت» هر چه باشد کل اروپا باید درس بگیرد

وزیر اقتصاد یونان: نتیجه همه پرسی «برکسیت» هر چه باشد کل اروپا باید درس بگیرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

یونان تا رهایی از بحران بدهی ها راه درازی در پیش دارد، اما مقامات اتحادیه اروپا و وزرای اروپایی می گویند که این کشور سخت در تلاش است.

یونان تا رهایی از بحران بدهی ها راه درازی در پیش دارد، اما مقامات اتحادیه اروپا و وزرای اروپایی می گویند که این کشور سخت در تلاش است. یونان در ازای دریافت کمک مالی اصلاحاتی سخت که نامطلوب برای یونانی ها را در پیش گرفته است. آیا این از خود گذشتگی ها و وامهای جدید به بهبود اقتصاد ضعیف این کشور کمک خواهد کرد تا در مسیر رشد اقتصادی قرار بگیرید؟

افی کوتسوکوستا، خبرنگار یورونیوز با اوکلید ساکالوتوس وزیر دارایی یونان در حاشیه نشست اقتصادی در بروکسل در این مورد و درباره چالشهای پیش روی اروپا گفتگویی انجام داده است.

درباره اوکلید ساکالوتوس

  • اوکلید ساکالوتوس در حال حاضر وزیر دارایی و اقتصاد یونان است.
  • وی در سال ۱۹۶۰ میلادی در رتردام بدنیا آمد. وی دارای مدرک دکتری اقتصاد از دانشگاه اکسفورد است.
  • اقتصاددان چپگرای یونانی از سال ۲۰۱۰ در دانشگاه آتن تدریس می کند. ساکالوتوس شش کتاب تألیف و مقالات زیادی هم منتشر کرده است.
  • وی از هواداران سیاستهای ادغام در اروپاست، و گرچه از منتقدان اصول کاپیتالیسم در اتحادیه اروپاست، اما او را «طرفدار انقلابی اروپا» می نامند. ---

بهبود وضعیت اقتصادی در یونان

یورونیوز: یک سال از لحظات حساسی که دولت یونان و شخص شما در مقام وزیر اقتصاد توافقنامه بسته نجات مالی را با اتحادیه اروپا امضا کردید و مانع از خروج کشور از اتحادیه اروپا شدید می گذرد. بعد از گذشت یک سال آیا اطمینان دارید که این برنامه برای یونان مفید خواهد بود؟

اوکلید ساکالوتوس: «بله به نظرم سال سختی بود. یک نقشه راه داشتیم برای خروج از بحران، که شامل کمک برای بازگشت سرمایه به بانکها و فراهم کردن شالوده ای محکم برای بانکداری می شد، نقشه راه همچنین شامل اولین بازنگری و گرفتن امتیازاتی در مورد بدهی ها بود. به نظرم با تصمیمی که ۲۴ ماه مه با یوروگروپ گرفتیم بازنگری اول، نهایی خواهد شد و در مورد بدهی ها هم به توافق خوبی خواهیم رسید.»

یورونیوز: به کاهش بدهی های دولتی اشاره کردید که تصمیم جدیدی است. آیا از این تصمیم راضی هستید؟ چون در قبال کاهش بدهی ها، یونان به اصلاحات ریاضتی مورد نظر وام دهندگان تن داده است. اما تخفیف زیادی هم شامل بدهی ها نشده است.

اوکلید ساکالوتوس:«به نظر من توافق مهمی است. چون برای اولین بار عبارت «در صورت لزوم» تعریف شده است تاکنون گفته می شد : یوروگروپ حاضر است “فلان کار” را اگر لازم باشد انجام دهد. اما الآن «در صورت لزوم» به این معنی است که بعد از سال ۲۰۱۸ تا چندین سال بعد، یونان نیاز به تأمین مالی بیش از ۱۵ درصد ندارد. در نتیجه اقدامات لازم برای اطمینان حاصل کردن از برآورده شدن این شرط عینی باید صورت گیرد. دیگر مسئله این نیست که یک روز صبح وزیر اقتصاد آلمان، فرانسه یا یونان از خواب بیدار شود و به این بیاندیشد که آیا لازم است کاری انجام شود یا نه. کارهایی که باید انجام شود مشخص شده است. این به نظرم گامی مهم به جلو است.

یورونیوز: خوب، در نظرسنجی اخیر که اتاق بازرگانی و صنعت آتن به انجام رساند، معلوم شد که ۶۹ درصد مردم یونان امسال نخواهند توانست مالیاتهاشان را بپردازند و ۸۹ درصد هم فکر می کردند که سیاستهای اخیر موجب عمیق تر شدن رکود اقتصادی خواهد شد. خوب چرا چنین گزینه ای را انتخاب کردید؟

اوکلید ساکالوتوس: «برنامه اقتصادی اولین چیزی بود که باید اجرا می شد، و الآن که به مرحله اجرا در آمده سیاستهای مالی شکل نهایی خودش را پیدا کرده است. مردم یونان باید انتظار داشته باشند که توجه دولت به رشد اقتصادی معطوف شود. سیاستهای تسهیل کمّی بانک مرکزی اروپا و در نتیجه بازگشت سرمایه، در این راستا به ما کمک خواهد کرد. هنوز کار ما به پایان نرسیده است و کارهای زیادی هست که باید انجام شود. گرچه هنوز مردم بدبین هستند و فکر می کنند ما به ته خط رسیده ایم. اگر در ماه سپتامبر می پرسیدید “بدترین وضعیت برای دولت کنونی چه موقع رخ می دهد؟” به شما می گفتم که هنگام بازنگری پایان اولین دوره برنامه اقتصادی. چون کارهایی بود که باید در آغاز انجام می شد. بنابراین عجیب نیست که مردم بدبین هستند و از یک نظر هم حق دارند برای این که پنج، شش هفت سال است که در این بحران به سر می بریم.»

یورونیوز: بله و وعده های زیادی هم دادید. فکر می کنید مردم هنوز حرفتان را باور می کنند؟

اوکلید ساکالوتوس: «ما به مردم قولهای زیاد دادیم و مجبور شدیم در باره خیلی چیزها هم سازش کنیم و کوتاه بیاییم. اما این سازش و توافق ها را به رأی گذاشتیم. در انتخابات ماه سپتامبر، برای نخستین بار بود که مردم می دانستند به چه چیزی رأی می دهند. اینطور نبود که گفته باشیم جلوی توافق را می گیریم و بعد نظرمان را عوض کرده باشیم. این توافق با جنبه های مثبت و منفی اش، بخشی از مبارزه انتخاباتی ما بود و ما در آن انتخابات پیروز شدیم.»

یورونیوز: شما سیاستمداری چپگرا هستید. وقتی مجبورید این از نوع سیاستها که البته شامل خصوصی کردن اموال عمومی هم می شود، حمایت کنید و در واقع به اجرا بگذارید چه احساسی دارید؟

اوکلید ساکالوتوس: «وزیر چپگرا هم که باشید مجبورید برای مشکلات راه حل پیدا کنید. مردم به من می گفتند که اگر قرار باشد فقط موقعی که رشد پنج درصدی و نرخ بیکاری پنج درصدی داریم، چپ به روی کار بیاید این جور چپ را مردم نیاز ندارند. اگر وقتی نرخ بیکاری ۲۵ درصد است و رشد اقتصادی متوقف شده دردی از مردم دوا نکنیم مردم دیگر به ما رأی نخواهند داد. مردم به ما رأی دادند چون می دانستند ما این برنامه اقتصادی را با بیشترین حساسیت ممکن نسبت به مشکلات اجتماعی پیاده خواهیم کرد. و ما هم با اصلاح سیستم بازنشستگی و اصلاح مالیات بر درآمد نشان دادیم که نظرشان درست بوده است.»

اصلاح بازار کار ضروری است؟

یورونیوز در فرانسه می بینیم که دولت سعی می کند اصلاحاتی در قانون کار به اجرا بگذارد که مردم با آن مخالفند. مردم به خیابان آمده و تظاهرات می کنند. شما از مردم حمایت می کنید یا از دولت فرانسه که بتازگی دوستی نزدیک با آن پیدا کرده اید؟

اوکلید ساکالوتوس: «اصلاح بازار کار موضوعی است که همه کشورها باید با آن روبرو شوند. من قانع نشده ام که مشکلات اروپا ناشی از انعطاف ناپذیری بازار کار است. در زمینه افزایش انعطاف بازار کار اقدامات زیاد صورت گرفته است که هیچ تأثیری بر میزان اشتغال نداشته است. مثلا در ماه ژانویه در یونان، نهادهای اروپا از ما خواهند خواست که اخراج کارگران و کارمندان را آسان تر کنیم اما شما می دانید که من اقتصاددان دانشگاهی هستم و شواهد لازم را نمی بینم که اگر شما اخراج را آسان تر کنید نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت. در نهایت، نرخ بیکاری سر جایش می ماند و تنها عدم امنیت شغلی کارگران بیشتر می شود.»

«نتیجه همه پرسی برکسیت هر چه باشد تمام اروپا باید درس بگیرد»

یورونیوز: موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا این روزها مطرح است. در بریتانیا شهروندان رأی می دهند که در اروپا بمانند یا نه. اما شما چنین چیزی را از شهروندان یونان نپرسیده اید؟ نظر خودتان چیست؟ برای بریتانیا، اتحادیه اروپا، و یونان کدام گزینه بهتر است؟ در اروپا یا بیرون اروپا؟

اوکلید ساکالوتوس: «اطمینان دارم که برای اروپا، برای بریتانیا، و برای یونان ماندن درون اروپا بهتر است. هیچ شک ندارم. اگر بریتانیا از اتحادیه اروپا بیرون برود، نیروهای دیگری برای گریز از مرکز جان خواهد گرفت. این نیروها در دهه ۱۹۳۰ میلادی نیز فعال بودند که حاصلش کاهش ارزش ارزهای مختلف، افزایش ملی گرایی بود و می دانید که نتیجه اش چه شد. بنابراین خیلی نگران این موضوع هستم. نتیجه این همه پرسی هر چه باشد تمام اروپا باید درس بگیرد. مثلا فرض کنیم که با دو یا سه درصد آرای بیشتر بریتانیایی ها رأی بدهند که در اروپا بمانند. چنین چیزی هشدار بزرگی است که نشان می دهد اگر اروپا با واکنش مناسب به مردم عادی اطمینان ندهد که دستمزدها، مستمری بازنشستگی و مزایای رفاهی در دستور کار اتحادیه اروپا قرار دارد در آینده شاهد برکسیت های دیگر خواهیم بود.»

آیا دموکراسی در اتحادیه اروپا در معرض خطر است؟

یورونیوز: وزیر پیشین اقتصاد یونان ( واروفاکیس) مرتب می گفت که اتحادیه اروپا و البته نهادهای اتحادیه اروپا دموکراتیک عمل نمی کنند. آیا شما با این نظر موافقید؟ بر اساس تجربه تان چه نظری دارید؟

اوکلید ساکالوتوس: «فکر نمی کنم موضوع دموکراسی در تصمیمات اتحادیه اروپا را بتوان نادیده گرفت. استادان علوم سیاسی ده سال است که در این زمینه کار می کنند و مطلقا مهم است کسانی را که خواهان نقش اصلی در تصمیم گیری هایی هستند که در زندگی روزمره شان تأثیر دارد با برچسب پوپولیست کنار نگذاریم. این کار، آنها را به سوی امثال مارین لوپن و طرفداران خروج بریتانیا از اروپا و راست افراطی می راند. باید به حرف مردم گوش داد. مردم می گویند: “من می خواهم در تصمیم گیری در باره موضوعاتی که بر زندگی من تأثیر می گذارد نقش داشته باشم و اگر اروپا این حق مرا تأمین نکند ضد اروپا خواهم بود.“»

یورونیوز: فکر می کنید چه زمان یونان آنقدر تغییر می کند که مردم آن را واقعا حس کنند، یعنی تغییر در فقط در آمار و ارقام نباشد بلکه اقتصاد واقعی و معاش مردم تغییر کند؟

اوکلید ساکالوتوس: «فکر می کنم اگر سال دیگر مرا اینجا دعوت کنید و نشانی از بهبود اوضاع اقتصادی نباشد در کارمان شکست خورده ایم. پس سال دیگر مرا دعوت کنید و همین سؤال را بپرسید. امید من این است که سال دیگر این موقع مردم نشانه های رشد اقتصادی در نتیجه برنامه های ما را خواهند دید و اوضاع خیلی متفاوت خواهد بود.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: اتحادیه اروپا دروازه‌ها را به روی کودکان قحطی‌زده و آسیب‌دیده غزه باز کند

عملیات جستجوی ملوان گمشده کشتی یونانی در دریای سرخ؛ ارتش آمریکا به سایت‌های راداری حوثی‌ها حمله کرد

گرمی هوا آکروپلیس و مدارس آتن را به تعطیلی کشاند