پاریس؛ اعتراض فعالان صلح به نمایشگاه تسلیحات و تجهیزات دفاعی

پاریس؛ اعتراض فعالان صلح به نمایشگاه تسلیحات و تجهیزات دفاعی
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دهها تن از فعالان صلح طلب روز دوشنبه مراسم افتتاح نمایشگاه سلاح در پاریس مشهور به «یوروستوری» را با شعار «صلح و نه به جنگ» مختل کردند.

آگهی

دهها تن از فعالان صلح طلب روز دوشنبه مراسم افتتاح نمایشگاه سلاح در پاریس مشهور به «یوروستوری» را با شعار «صلح و نه به جنگ» مختل کردند.

فعالان صلح طلب از روی تانک های فرانسوی لکلر بالا رفتند و در اعتراض به گسترش تجارت سلاح در جهان بر روی این تانک ها رنگ قرمز و پودر زرد رنگ پاشیدند. آنها بر پلاکاردهای خود نوشته بودند: «یوروستوری، سوپر مارکت مرگ، ننگ بر فرانسه». آنها همچنین از جهانی که با بودجه کلان لبریز از سلاح شده انتقاد کردند در حالی که گویا برای صلح بودجه ای وجود ندارد.

کریستوفر هاتون از فعالان معترض در این نمایشگاه می گوید: «من در مناطق جنگی کار می کنم و شاهد مشکلات ناشی از تسلیحات و رویکرد غلط امنیتی ام. من می فهمم که امنیت مهم است. مردم باید احساس امنیت کنند اما راههای دیگری برای برقراری امنیت وجود دارد، من با تعداد زیادی پناهجو کار می کنم که از تسلیحاتی آسیب دیده اند که در اینجا فروخته می شود.»

ژان ایو لو دریان، وزیر دفاع فرانسه در مراسم افتتاح این نمایشگاه از غرفه های آن دیدار کرد. این نمایشگاه از ۱۳ تا ۱۷ ژوئن در پاریس برگزار می شود وتجهیزات دفاعی زمینی و هوایی از ۱۲۰ کشور مختلف از جمله اتحادیه اروپا و ناتو را به نمایش گذاشته است.

بازار تجهیزات و تسلیحات دفاعی در سال ۲۰۱۵ میلادی رکورد ۶۵ میلیارد دلاری را به نفع صادرات فرانسه از خود بر جای گذاشته است. بر اساس مطالعات تازه فرانسه به زودی در صادرات سلاح از روسیه پیشی خواهد گرفت و بعد از ایالات متحده آمریکا در جایگاه دوم در جهان خواهد ایستاد. آلمان هم از ردیف پنجم صادرکنندگان تسلیحات به جایگاه سوم می رسد . ایالات متحده آمریکا با صادرات ۲۳ میلیارد دلار تسلیحات در مقام اول است و میزان صادراتش ۱۰ درصد افزایش داشته است.

این در حالی است که مشتری اصلی این تسلیحات کشورهای خاورمیانه و در صدر آنها عربستان سعودی با ۹.۳ میلیارد دلار می باشد. هند با واردات ۴.۳ میلیارد دلار، استرالیا با ۲.۳ میلیارد دلار، مصر با ۲.۲ میلیارد و کره جنوبی با ۲.۱۸ میلیارد دلار در رده های بعدی قرار دارند.

سود اصلی صادرات سلاح به خاورمیانه را ایالات متحده آمریکا، کانادا، فرانسه و بریتانیا کسب می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتقال مهاجران برای «پاکسازی» پاریس در آستانه المپیک خشم شهرداران فرانسه را برانگیخت

مسابقه کارکنان رستوران‌های پاریس برای حمل سریع سینی سفارش مشتری‌ها برگزار شد

برای اولین بار در جهان؛ فرانسه حق سقط جنین زنان را در قانون اساسی خود گنجاند