تعلیق مجوز رفت و آمد فلسطینی ها به شهرهای اسرائیل

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تعلیق مجوز رفت و آمد فلسطینی ها به شهرهای اسرائیل

پس از حمله مسلحانه دو ساکن کرانه باختری در تل آویو که منجر به جان باختن چهار تن شد، دولت اسرائیل مجوز ورود ۸۳ هزار فلسطینی را به حال تعلیق درآورد.

دو مهاجم فلسطینی چهارشنبه شب با آتش گشودن در یک فروشگاه بزرگ در نزدیکی وزارت دفاع اسرائیل علاوه بر کشتن چهار تن، ۱۶ غیرنظامی دیگر را به ضرب گلوله مجروح کردند. یکی از مهاجمان طی درگیری با پلیس از پا درآمد و دیگری دستگیر شد. هر دو اهل روستایی در نزدیکی شهر حبرون بوده و هویت مقتولان نیز شناسایی شده است.

جسیکا لِوی، یکی از شهروندان تل آویو می گوید: «خدا را شکر که زنده هستیم و به زندگی ادامه می دهیم. صبح بیدار می شویم و به سرکار می رویم و کسی هم ما را از بین نخواهد برد. البته که من از آنچه روی داده ترسیدم ولی زندگی ادامه دارد.»

حماس از ترور غیرنظامیان در تل آویو تقدیر کرده و آن را «حمله ای قهرمانانه» خوانده است.

احمد، پدر یکی از عاملان این حمله می گوید: «البته که شنیدن اخباری که منتشر شد، سخت بود زیرا پسرم به هیچ حزب یا سازمانی وابسته نیست اگرچه دو عمویش یکی با هفت حکم ابد و دیگری با یک حکم ابد در زندان هستند. با این حال چنین چیزی را پیش بینی نمی کردیم. پسرم جوان است و طی چهار سال گذشته در اردن بود. او فقط پنج ماه است که برگشته و هیچ وابستگی سیاسی نداشت.»

پیش از این و همزمان با فرارسیدن ماه رمضان، وزارت دفاع اسرائیل ورود و خروج فلسطینی ها را به شهرهای یهودی نشین به ویژه برای ورود به مسجد الاقصی تسهیل کرده بود.