Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

اعتراف لابی گران بروکسل؛ لابی گری به اندازه لازم شفاف نیست

اعتراف لابی گران بروکسل؛ لابی گری به اندازه لازم شفاف نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گروهی از لابی گران در بروکسل با امضای نامه ای خطاب به روسای اتحادیه اروپا خواهان قاعده مند شدن لابی گری در بروکسل شده اند از جمله روشن شدن جزئیات فعالیت افراد فعال در این حرفه؛ این که آنها چه کسانی هس

آگهی

گروهی از لابی گران در بروکسل با امضای نامه ای خطاب به روسای اتحادیه اروپا خواهان قاعده مند شدن لابی گری در بروکسل شده اند از جمله روشن شدن جزئیات فعالیت افراد فعال در این حرفه؛ این که آنها چه کسانی هستند، چه سیاستی را دنبال می کنند و خواهان اعمال نفوذ در چه عرصه های سیاسی هستند و چقدر پول را صرف اهداف خود می کنند. بدیهی است که همه لابی گران این نامه را امضاء نکرده اند.

لابی گری در بروکسل چقدر بزرگ است؟
شفافیت بین المللی (TI) می گوید وقتی که به لابی گری می رسد بروکسل دومین شهر بزرگ جهان در این عرصه محسوب می شود و با ساز و کار فعلی نظارت بر لابی گری در آن آسان نیست.

لابی گری عرصه ای است بحث برانگیز و محل مناقشه. برای مثال در سال گذشته و به گفته دیده بان بروکسل، کمیسیون اتحادیه اروپا (EC) ملاقات با لابی گران دخانیات را که در پی حفظ منافع شرکت های دخانیات بودند، پنهان نگاه داشته اند.

لابی گران بین دسامبر ۲۰۱۴ و ژوئن ۲۰۱۵ میلادی ۴۳۱۸ ملاقات و دیدار با مسئولان کمیسیون اتحادیه اروپا برگزار کردند. ۷۵ درصد این دیدارها مربوط به حفظ منافع شرکت های بزرگ می شد. در این میان مایکروسافت در سالهای ۲۰۱۴/۱۵ میلادی با صرف ۴.۵ میلیون یورو و برپایی ۱۷ جلسه با تصمیم گیرندگان اروپایی پیشتازترین بوده است.

لابی گران چه می گویند؟
لابی گران می گویند سوء رفتار چند لابی گر نمی تواند کل فعالان در این عرصه را بی اعتبار کرده و به زیر سوال ببرد.

در این میان برخی می گویند اجباری شدن ثبت اطلاعات و اهداف فعالان در عرصه لابی گری و این که آنها چه سیاستی را دنبال می کنند و به دنبال اعمال نفوذ در چه زمینه هایی هستند به شفافیت بیشتر منجر می شود. به عبارتی آنان در پی قانونمند شدن فعالیت لابی گران هستند.

فعالانی که در پی تعریف و تعیین چارچوبی قانون مدار برای لابی گران هستند، چه می گویند؟

دانیل فرووند که نهادهای اتحادیه اروپا را برای شفافیت بین الملل رصد می کند و تحت نظر دارد به یورونیوز گفت: «لابی گران می دانند که رویکرد خود-کنترلی جواب نمی دهد و تعریف سیستمی اجباری از قوانین و استانداردهای شفافیت که مشمول همه لابی گران شود، لازم است.»

وی می افزاید:«در سیستم فعلی اغلب آنهایی که کاملا شفاف عمل می کنند در کانون توجه قرار می گیرند تا آنهایی که تمام فعالیت های خود را پنهان نگاه می دارند.»

دانیل فرووند همچنین می گوید:«در زمانی که اعتماد به نهادهای اتحادیه اروپا کاهش می یابد آنچه بسیار مهم می نماید این است که اتحادیه اروپا سردمدار شفافیت، صراحت و بی طرفی باقی بماند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا

پایان پدیده «ابراهیم رئیسی»؛رئیس جمهوری که سودای رهبری داشت