Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

علی لاریجانی: احمدی نژاد به آشفتگی سیاسی دامن زد و جاذبه ای در ایران ندارد

علی لاریجانی: احمدی نژاد به آشفتگی سیاسی دامن زد و جاذبه ای در ایران ندارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

علی لاریجانی رئیس دهمین دوره مجلس شورای اسلامی می گوید دولت گذشته آشفتگی سیاسی را دامن می زد و قانون گریزی زیادی داشت.

رئیس مجلس دهم پس از انتخاب به ریاست مجلس، در گفتگوی مفصلی با هفته نامه مثلث درباره مسائل مختلف از مقایسه رابطه مجلس با دو دولت احمدی نژاد و روحانی گرفته تا اختلافات درون اصولگرایان و آینده این جریان سیاسی اظهار نظر کرده است.

آقای لاریجانی در این مصاحبه که خبرگزاری مجلس، خانه ملت، نیز آنرا منتشر کرده ضمن ابراز رضایت از انتخاب شدن مسعود پزشکیان و علی مطهری (که هیچکدام متعلق به ائتلاف اصول گرایان نیستند) به عنوان نایب رئیس مجلس، یکی از دلایل شکست فهرست اصول گرایان در تهران را آرایش نیروی آنها در آستانه انتخابات دانست.

رئیس مجلس دهم در این زمینه گفت: «تحلیلی که از شرایط داشتم، فکر می کردم این آرایش موفق نیست. هشت ماه پیش وقتی نمایندگان جامعه روحانیت مبارز آمدند، صریح گقتم که صحنه سیاسی داخل کشور با مختصات فعلی باید مورد ارزیابی قرار گیرد، این آرایشی که در حال شکل‌گیری است متناسب با شرایط نیست.» علی لاریجانی درباره مقایسه دولت احمدی نژاد با دولت روحانی به هفته نامه مثلث گفته است: «فکر می‌کنم این دو دولت خیلی با هم نقطه مشترک ندارند. دولت قبلی واقعا از یک آشفتگی در تصمیم‌گیری برخوردار بود. فکر می‌کنم مشی خیلی دقیقی را مخصوصا در حوزه اقتصادی دنبال نکرد. قانون‌گریزی زیادی داشت، به‌طوری که ما در هیأت تطبیق به یک رقم غیرقابل تصوری در رد مصوبات دولت رسیدیم و مجبور بودیم آن مصوبات را رد کنیم بعد که تبعیت نمی‌کردند مجبور شدیم یک قانون دیگری بگذرانیم. یعنی ما با یک پدیده عجیب و غریبی مواجه بودیم.»

رئیس مجلس دهم درباره روش سیاسی دولت احمدی نژاد گفت: «نکته دیگر آنکه دولت گذشته آشفتگی سیاسی را دامن می‌زد. اگر رئیس یک خانواده خودش تحریک‌کننده باشد با وجودی که در خانواده روابط عاطفی وجود دارد خانواده به هم می‌ریزد. در حکومت روابط عاطفی وجود ندارد، اگر رئیس دولت تحریک‌آمیز کار کند، کشور به دسته‌بندی‌ها و اختلافات زیادی می‌رسد و حتما آشفتگی سیاسی ایجاد می‌شود.»

با توجه به اینکه حدود یکسال به انتخابات دور آینده ریاست جمهوری باقیمانده، برخی از اعضای دولت های نهم و دهم و نیز برخی از نمایندگان محافظه کار تندرو در مجلس گذشته که به مجلس دهم راه نیافتند، با مطرح کردن رکود اقتصادی و مشکل بیکاری جوانان، تبلیغات گسترده ای را برای نامزد شدن محمود احمدی نژاد آغاز کرده اند.

با این حال علی لاریجانی در مصاحبه اخیر خود در پاسخ به احتمال نامزد شدن آقای احمدی نژاد می گوید: «فکر نمی‌کنم در ایران خیلی جاذبه‌ای باشد که آنها که دو دوره رئیس‌جمهور بودند دوباره به صحنه بیایند. مخصوصا آنکه خیلی تجربیات موفقی هم نداشته باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

در یک روز «یازده نفر» در ایران اعدام شدند

چهار برنده زن جایزه نوبل صلح خواستار فشار جامعه جهانی برای توقف اعدام‌ها در ایران شدند

پسر مشاور احمدی‌نژاد به حبس و جریمه محکوم شد؛ یاسین رامین پیش از اجرای حکم از ایران خارج شده بود