اجساد دست کم ۱۰۴پناهجو در سواحل لیبی و ناپدید شدن دهها پناهجو در مدیترانه

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اجساد دست کم ۱۰۴پناهجو در سواحل لیبی و ناپدید شدن دهها پناهجو در مدیترانه

اجساد دست کم ۱۰۴پناهجو که در تلاش برای رسیدن به اروپا در دریای مدیترانه غرق شده بودند در ساحل بندر زواره لیبی در غرب این کشور یافت شده است. به گزارش خبرگزاری فرانسه زنان و کودکان زیادی در میان این اجساد دیده می شوند.

به گزارش سازمان ملل متحد اجساد حدود ۷۰۰ پناهجو از جمله ۴۰ کودک که سوار بر سه قایق در تلاش برای رسیدن به ایتالیا بودند در طول هفته گذشته در سواحل لیبی پیدا شده است.

پناهجویان غرق شده بیشتر ملیت کشورهای آفریقایی را داشته اند. سرهنگ ایوب قاسم که در محل پیدا شدن اجساد پناهجویان حاضر بود در انتقاد از جامعه بین المللی گفت: «برای آنها گریه کردن بر قربانیان و اعلام تعداد قربانیان کفایت می کند.»

بر اساس آمار کمیساریای عالی پناهندگان که ۲۵ماه مه منتشر شد ۳۷۷۸۵ پناهجو از آغاز سال جاری میلادی از راه لیبی به ایتالیا رسیده اند. با بسته شدن مسیر بالکان، پناهجویان مسیر خطرناک تری را برای رسیدن به سواحل اروپا پیش می گیرند که همین امر باعث افزایش تعداد قربانیان شده است.

همزمان روز جمعه در جنوب جزیره کرت یونان در جریان غرق شدن قایق حامل پناهجویان بیش از یکصد پناهجو ناپدید شدند با این حال گارد ساحلی یونان توانست صدها پناهجوی دیگر را نجات دهند.

بیش از ۲ هزار نفر در هفته های اخیر در جنوب دریای مدیترانه جان باخته اند. با گرم شدن هوا و آرامش دریا، حرکت قایق های پناهجویان به مقصد اروپا افزایش یافته است.